przycinanie goździków po przekwitaniu

Jak przyciąć goździki po przekwitaniu?

Goździki należą do rodziny roślin goździkowatych i pochodzą z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Wielu ogrodników ma dylemat: jak przecinać goździki po przekwitaniu?

Starszym osobom goździki kojarzą się z epoką PRL-u, a konkretnie z Dniem Kobiet. Tradycją tamtych lat było wręczanie kobietom goździków i rajstop. Do dziś są osoby, którym goździki nie kojarzą się za dobrze. Młodsze pokolenie nie pamięta tamtych czasów i zupełnie inaczej patrzy na omawiane kwiaty. Dostrzega w nich piękno, delikatność i rozmaite kolory. Chce wiedzieć przyciąć goździki po przekwitaniu, aby przez wiele lat zdobiły rabatę? W końcu przeszłość trzeba zostawić historii, a docenić piękne, współczesne odmiany goździków.

Goździki -wiele odmian

Kwiaty, jakimi są goździki można albo uwielbiać lub czuć do nich szczerą niechęć. Do plusów goździków można zaliczyć charakterystyczny i piękny korzenny zapach oraz przepiękne kwiaty, które występują w wielu różnych odmianach. Mają wiele kolorów i potrafią zachwycić swoim pięknem. Jest aż 300 różnych gatunków goździków. Warto wiedzieć, że współczesne goździki nie przypominają swoich poprzedników z latach 70 i 80-tych XX wieku. Dziś mamy jego wiele odmian i wielkości. Niezwykle piękne są krzaczki goździkowe z małymi kwiatkami. Wyróżnia się odmiany jednoroczne dwuletnie oraz wieloletnie( np. goździk siny, kropkowany lub pierzasty).

Przedstawiana roślina jest piękną ozdobą ogrodu i tarasowych donic. Przycinanie goździków po przekwitaniu jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kwiaty Zeusa

Goździki są znane od czasów starożytnych. Etymologia nazwy Dianthus oznacza dosłownie kwiat Zeusa. Niezwykły wdzięk i bezsprzeczny urok wyciętych w ząbki płatków oraz śliczne szarozielone liście to nie jedyna zaleta ”boskich kwiatów”. Wielkim plusem jest odporność na niskie temperatury, stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i wytrzymałość w wazonie – tygodnie po ścięciu goździki mogą prezentować się świeżo i stanowić przepiękną ozdobę w mieszkaniu.

Na każdą okazję

Goździki są bardzo łatwe w uprawie. To kwiaty wręcz idealne na początek przygody z pielęgnacją kwiatów. Goździki to uniwersalne rośliny, które sprawdzą się w wielu sytuacjach i dlatego znów odzyskują swoją popularność oraz należne im miejsce na kwiatowym rynku i w ogrodach. Omawiane rośliny są idealne na prezent dla mamy, cioci, babci, siostry, dziewczyny, kuzynki, koleżanki roku na rok zwiększają swoją popularność i częściej pojawiają się w domach. Rośliny idealnie sprawdzą się jako kwiaty na prezent na urodziny, imieniny, czy na uroczystość oficjalną.

Kompozycje goździków z innymi roślinami

Goździki można uprawiać w doniczce. Formy doniczkowe cechuje karłowatość – wysokość roślin , nie przekracza dwudziestu centymetrów. Przyjmują odcień różu lub czerwieni, mają intensywny i przyjemny zapach, który długo unosi się w domu. Doskonale wyglądają jako ozdoba i wspaniale komponują się z innymi roślinami, np.: z kwiatami o podobnym odcieniu, z kwiatami intensywnie pachnącymi po zmroku i z iglakami.

Rozmnażanie goździków

Łatwe rozmnażanie goździków to następne udogodnienie dla posiadaczy tej rośliny. Wystarczą nasiona z usychających kwiatów. Wysiewa się je z końcem lutego lub w marcu, przechowuje w domu lub szklarni. Powinny wykiełkować po 2 tygodniach i wtedy przesadzamy je do ogrodu. Goździki można rozmnażać także innym sposobem – należy pobrać bezkwiatowe pędy i umieścić je na 2 miesiące w odpowiednim podłożu. Najlepiej wykorzystać sadzonki wierzchołkowe, ponieważ rzadziej trzeba je przecinać. Sadzonki, które są przerośnięte lub mające długie łodygi zwykle potrzebują więcej czasu na regenerację po przeszczepieniu. Konieczne jest wtedy regularne przycinanie goździków, bo mogą one w ogóle nie zakwitnąć.

Sekret pięknych goździków

Uprawa goździków nie jest trudna. Kiedy widzimy u sąsiada przepiękne goździki, zastanawiamy się, jak jest tajemnica jego goździkowego sukcesu. Otóż, sekretem pięknych kwiatów omawianego gatunku jest przycinanie goździków po przekwitaniu. Przycinanie roślin pobudza je do ponownego kwitnienia i pomaga zachować zdrowie oraz cudowny,estetyczny kształt łodyg i liści.

Goździki są w stanie tolerować radykalne przycinanie. Po takim zabiegu mają one tendencję do wytwarzania bujniejszych liści i większej ilości kwiatów.

Jak przyciąć goździki?

Przycinanie goździków po przekwitaniu rozpoczynamy od uszczykiwania kwiatów, które mają pierwsze odznaki blaknięcia i więdnięcia. Aby zapobiec tworzeniu się nasion, należy pozbyć się starych kwiatostanów znajdujących się najwyżej nad liśćmi. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększamy szanse na ponowne pojawienie się cudownych kwiatków. Zaraz po zakończeniu pierwszego kwitnienia , czyli na początku lata, należy przyciąć odmiany goździków o krzaczastym wyglądzie do połowy wysokości. Aby pobudzić goździki do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych oraz uzyskać zwarty pokrój kęp, do zabiegu przecinania należy używać sterylnego sekatora lub nożyczek. Łodygi wyglądające na zdrewniałe lub przerośnięte przecina się podczas latem. Dzięki temu roślina zachowuje swój kształt. Cięcie w pobliżu pąków liściowych lub na łodydze pobudza roślinę do rozgałęzienia się, czego efektem są bujne kwiaty. Jesienią powoli goździki zaczynają obumierać. Wtedy należy je przyciąć na około 5 cm od ziemi. Gdy jesienią goździki zaczynają obumierać, należy je przyciąć, do 5 cm od ziemi oraz pozbyć się uschniętych liści.

Goździki to na pewno fascynujące kwiaty, których tajemnice i piękno odkrywamy ponownie. Znów goszczą w naszych domach i są wręczane na wyjątkowe okazje. Zachwycają ciekawym kształtem płatków i barwami. Delikatny wygląd łączą z wytrzymałością. Wyglądają przepięknie w wazonie, a nawet w doniczkach. Swój wygląd zawdzięczają nie tylko odpowiednim warunkom glebowym, ale także regularnemu przycinaniu. Za odpowiednią pielęgnację, goździki odwdzięczają się wspaniałym kwiatostanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przycinanie i formułowanie brzozy

Brzoza to jeden z licznych symboli przyrodniczych naszego kraju. Przycinanie i formułowanie brzozy to konieczny zabieg pielęgnacyjny. Brzoza to bardzo znane i cenione w Polsce drzewo. Rośnie w parkach, na…

Koleusy- uprawa, wymagania, zimowanie

Moda na tropikalne rośliny przyjęła się w Polsce na dobre. Polacy cenią je za niespotykany wygląd i wyjątkowe piękno. Rośliny, takie jak koleus są oryginalną ozdobą domów i ogrodów, Jest…