Wysokiej jakości głośniki - czym się charakteryzują?

Wysokiej jakości głośniki – czym się charakteryzują?

Życie każdego z nas coraz bardziej nakierowane jest na jakość. Dotyczy ona każdego obszaru życia, również głośników. Każdy z nas słuchając muzyki chciałby, aby dźwięk, który dociera do jego uszu był jak najbardziej jakościowy. Czym więc charakteryzują się wysokiej jakości głośniki? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wysokiej jakości głośniki – podstawowe parametry

Jednym z podstawowych parametrów, którym warto się kierować podczas wyboru głośników jest efektywność. Oznacza ona ciśnienie akustyczne, które jest w stanie wygenerować kolumna po dostarczeniu jej określonej mocy. Efektywność podawana jest w decybelach. Większość głośników posiada ją na poziomie 87-90 dB, jednak należy pamiętać, że jest to wartość logarytmiczna. Wzrost o trzy jednostki oznacza podwojenie głośności.

Innym znaczącym parametrem jest moc. Rozumiemy przez nią moc elektryczną, którą są w stanie przyjąć głośniki. Należy zdawać sobie sprawę, że parametr ten nie jest ważny sam w sobie. Pełni on raczej funkcję informacyjną, która ma zasugerować moc wzmacniacza, który będzie potrzebny. Większość producentów podaje szeroki zapis mocy głośnika, co stwarza użytkownikom szersze możliwości doboru pozostałego osprzętu.

Dużą rolę gra również impedancja. Jest to opór, który stawia głośnik podczas przepływu sygnału elektrycznego. Nie jest ona wartością stałą, ponieważ w dużym stopniu zależy od częstotliwości. W związku z tym producenci podają krzywą impedancji dla danego głośnika. Należy zdawać sobie sprawę, że im niższa wartość wspomnianego parametru, tym trudniejsze napędzanie przez wzmacniacz. Przy doborze komponentów warto brać pod uwagę impedancję obydwu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośników?

Należy wiedzieć, że na ogół głośniki przewodowe są bardziej jakościowe niż ich bezprzewodowe odpowiedniki. Dużo zależy jednak od samego przewodu. Przy zakupie dobrze jest uwzględnić miejsce, gdzie głośniki będą stały. Pozwoli to dobrać odpowiednią długość przewodu. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, kiedy kable nie są na stałe przymocowane do głośnika.

Duże znaczenie dla jakości ma również pasmo przenoszenia. Wyrażane jest ono w hercach. Ludzie są w stanie usłyszeć dźwięki od 20 do 20 000 Hz. Im wyższa ich wartość, tym dźwięk jest bardziej jakościowy. W niektórych modelach głośników możemy spotkać się z wyższymi wartościami niż 20 000 Hz. Co prawda pewnych dźwięków nie usłyszymy, jednak będziemy mieli możliwość je poczuć. To również wpływa na nasz odbiór muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Drzwi przesuwne na taras – efektowne i efektywne

Wielkopowierzchniowe przeszklenia domów są prawdziwym oknem na świat dla ich mieszkańców. By jednak nie podziwiać go wyłącznie jak lizanego przez szybę cukierka, warto się na ów świat otworzyć. Dosłownie. Jeśli…

Obliczanie metrów kwadratowych ściany

Metr kwadratowy to jednostka, w której podaje się powierzchnie użytkowe i mieszkalne. Oferta zakupu nieruchomości publikowana w agencjach nieruchomości i w mediach społecznościowych zawiera wielkość lokalu wyrażoną w metrach kwadratowych.…

Co to jest Smart TV? Najważniejsze informacje

Telewizor ze Smart TV to jedno z urządzeń elektronicznych, które doskonale obrazuje postęp technologiczny. Jest to sprzęt, który pozwala nam nie tylko na oglądanie telewizji. Dzięki możliwości podłączenia telewizora do…

Jak przyciąć goździki po przekwitaniu?

Goździki należą do rodziny roślin goździkowatych i pochodzą z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Wielu ogrodników ma dylemat: jak przecinać goździki po przekwitaniu? Starszym osobom goździki kojarzą się z epoką PRL-u,…