Żaluzje drewniane - czyszczenie i pielęgnacja

Żaluzje drewniane – czyszczenie i pielęgnacja

Żaluzje drewniane mają wiele zalet, nic więc dziwnego, że są tak chętnie wybierane do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Prezentują się bardzo efektownie, a naturalny materiał łatwo dopasować do wszelkich kolorów, dodatków i dekoracji, również okiennych. Trzeba jednak pamiętać, że żaluzja drewniana wymaga nieco innej pielęgnacji niż jej odpowiedniki z tworzyw sztucznych czy materiału. Jak dbać o takie elementy, aby przez długi czas zachowały atrakcyjny wygląd?

Decydując się na żaluzje drewniane, możesz wybierać spośród różnych form i bogatej kolorystyki. Sprawdź możliwości na: https://familyrollo.pl/sklep/zaluzje-drewniane.

Specyfika żaluzji drewnianych

Co wyróżnia drewniane żaluzje spośród wielu innych? Pierwsze atuty są widoczne gołym okiem: takie elementy mają silny wpływ na ostateczny efekt wybranego wystroju wnętrza. Żaluzje bambusowe i drewniane prezentują się bardzo elegancko i nadają aranżacji niepowtarzalny charakter, niezależnie od tego, czy podążasz w kierunku tradycyjnych inspiracji rustykalnych czy sięgasz po trend skandynawski. Sprawdź na: https://familyrollo.pl/sklep/zaluzja-drewniana-25mm-montaz-na-oknie-8 kilka modeli oferowanych przez https://familyrollo.pl/, by przekonać się, jak wiele możliwości istnieje.

Żaluzje drewniane warto docenić również za ich żywotność oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcja złożona z nieprzepuszczalnych dla światła elementów oraz możliwość ustawiania paneli pod wybranym kątem pozwala doświetlić lub zaciemnić pomieszczenie zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami chwil.

Czy w związku z powyższym można mówić o jakichś wadach żaluzji drewnianych? Są one dość drogie, nie warto jednak w tej materii oszczędzać. Tani produkt często oznacza słabą powłokę i krótką gwarancję.

Jak dbać o drewniane żaluzje? Pielęgnacja w skrócie

Przy żaluzjach drewnianych odpowiednia pielęgnacja jest bardzo istotna. Materiał jest podatny na wilgotność i wahania temperatury, dlatego na co dzień należy przestrzegać kilku zasad.

  • Żaluzji nie powinno się czyścić na mokro, aby nie doprowadzić do uszkodzenia, napęcznienia i zniekształcenia paneli.
  • Osadzający się kurz lub pyłki najlepiej ścierać z żaluzji drewnianej za pomocą suchej szmatki lub odkurzacza ze specjalną nakładką.
  • Aby lepiej wyczyścić żaluzje drewniane i uodpornić je na wpływ czynników zewnętrznych, można sięgać po specjalne preparaty ułatwiające przywrócenie atrakcyjnego wyglądu i opóźniające osadzanie się kurzu i innych zabrudzeń. Najlepsze są spray’e i płyny przeznaczone do drewnianych i delikatnych powierzchni. Można użyć ich również do wyczyszczenia parapetu i ramy okiennej.

Żaluzje umieszczone we wnęce okiennej są narażone na wpływ promieni słonecznych i innych czynników zewnętrznych, dlatego wybieraj elementy dobre jakościowo, by przedłużyć ich trwałość.

Jak czyścić żaluzje drewniane?

Jak skutecznie wyczyścić żaluzje drewniane, by ich nie zniszczyć? Pracę zawsze należy poprzedzić usunięciem kurzu. Zetrzyj pyłki i osady nie tylko z samych paneli – najlepiej, gdy wyczyszczona zostanie cała wnęka okienna: parapety, ramy i fragmenty ścian. Ustaw osłonę w pozycji zamkniętej i usuwaj kurz miękką szmatką, zawsze zgodnie z kierunkiem układania się lamel. Jeśli korzystasz z odkurzacza, wybieraj delikatny program.

Drewno nie lubi wody. Do usuwania większych zabrudzeń wykorzystuj specjalne delikatne płyny. Po wyczyszczeniu pozostaw żaluzje otwarte, by umożliwić cyrkulację powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Tapeta dżungla – w jakim pokoju się sprawdzi?

Każdy z nas chciałby czasem znaleźć się w odległym miejscu. Egzotycznie udekorowane ściany idealnie dopełniają wnętrze i współtworzą wyjątkową estetykę w każdym pomieszczeniu. Gdzie możesz znaleźć tapety z motywem dżungli,…

Montaż prysznica w łazience

Praktyczne urządzenie łazienki bywa nie lada wyzwaniem, szczególnie kiedy pomieszczenie nie jest zbyt duże. Jakie rozmiary może mieć umywalka, gdzie postawić pralkę, czy zmieści się kosz na brudną bieliznę? To…