wyciszanie sufitu

Wyciszanie sufitu- jak skutecznie wyciszyć sufit?

Hałas nie jest korzystny dla zdrowia. Wyciszenie sufitu to skuteczny sposób na uzyskanie cichego mieszkania i odpoczynek w swoim miejscu zamieszkania.

Hałas powoduje zmęczenie, znużenie, a czasami rozdrażnienie. Sąsiedzi zachowujący się za głośno stanowią spory problem w blokach i kamieniach. To bez wątpienia jeden z największych minusów mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Wprowadzając się do takiego lokalu mieszkalnego, nie wiemy, kto będzie naszym sąsiadem i jak te osoby będą się zachowywały – czy są to ludzie spokojni, czy lubiący rozrywkowy styl życia. Najlepszym pomysłem na uzyskanie ciszej w swoim mieszkaniu jest wyciszanie sufitu. Dzięki temu odgłosy dochodzące z piętra wyżej nie będą już tak mocno słyszalne i uciążliwe.

Wyciszanie sufitu i komfort cieplny

Troska o komfort akustyczny powinna przyświecać wszystkim lokatorom. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszyscy lokatorzy „wyciszyli” swoje podłogi. Jednak taka inwestycja sporo kosztuje i nie zawsze jest możliwa z przyczyn technicznych. Podłoga ułożona na legarach, pomiędzy którymi nie ma żadnej dodatkowej izolacji, na przykład w postaci pianki PUR lub wełny mineralnej działa jak pudło rezonansowe, znacznie wzmacniając hałas. Nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, gdzie zrezygnowano z części mebli lub zasłon, także mogą być „hałaśliwe”. Właściciel raczej nie zgodzi się na zmianę aranżacji. Dlatego w wielu sytuacjach najlepszym wyjściem będzie wyciszenie sufitu. Pomysłem godnym rozważenia jest wyłożenie powierzchni sufitu wysokiej jakości wełną mineralną i zamontowanie wytrzymałej, podwieszanej płyty. Jest to nie tylko skuteczna metoda wyciszenia mieszkania, ale także jego ocieplenia. Sufit podwieszany wypełniony materiałami dźwiękoszczelnymi rozwiąże problem hałasu.

Wełna mineralna – popularny i ogólnie dostępny materiał wyciszający

Najpopularniejszym materiałem do wygłuszania sufitu jest wełna mineralna. Jej zaletą jest ogólna dostępność w sklepach w wielu rodzajach i rozmiarach. Za jej pomocą zapewniamy sobie odpowiednią izolację termiczną. W zimie w mieszkaniu będzie dużo cieplej. Dobrym pomysłem jest, aby przy okazji wyciszania sufitu, przeprowadzić także remont salonu.

Sufit podwieszany

Najprostszym sposobem wyciszenia sufitu jest zastosowanie sufitu podwieszanego z karton- gipsu, który dobrze tłumi dźwięki między kondygnacjami. Nasze blokowe mieszkania mają na ogół 2,2 m wysokości. Podwieszany sufit obniża kondygnację o ok. 7 cm. Sama płyta kartonowo- gipsowa ma już pewne parametry dźwiękoszczelne, o ile ma odpowiednią grubość – minimum 2 cm. Jedak to za mało, aby uznać ją za materiał skutecznie tłumiący dźwięki. Aby sufit podwieszany spełniał swoje podstawowe zadanie i tłumił dźwięki, to płyta kartonowo-gipsowa musi mieć grubość 2,5 cm. Oznacza to, że można zamontować standardowe dwie płyty lub jedną płytę o grubości 25mm.

Wyciszanie sufitu

Płyty akustyczne

Rozwiązaniem wyciszającym sufit, któremu warto poświęcić chwilę uwagi, są płyty akustyczne, składające się z gipsowego rdzenia o wyraźnej krystalicznej strukturze. Cechują się większą elastycznością od standardowych płyt gipsowo- kartonowych. Pozwalają one osiągnąć o 7 dB. większą izolacyjność, niż tradycyjne materiały wygłuszeniowe.

Styropian akustyczny – jego zalety

Styropian akustyczny jest skutecznym sposobem na wyciszenie hałasów dochodzących z górnych pięter budynku. Sam materiał ma jeszcze dodatkową zaletę – stanowi warstwę termoizolacyjną, która chroni nasze lokum przed przenikaniem ciepła na zewnątrz. Styropian akustyczny służy do wyciszania sufitu podwieszanego. Najpierw montujemy warstwę styropianu, a potem płytę kartonowo-gipsową. Dodatkową zaletą styropianu akustycznego jest fakt, że można go kłaść także na ściany i podłogę.

Specjalna taśma akustyczna

Pod profilami i rusztem a płytą g-k nie może zabraknąć specjalnej taśmy akustycznej. Taśma ta jest wykonana z granulatu gumowego, zamkniętokomórkowej pianki polietylenowej albo z wełny mineralnej. Wzmaga działania materiału dźwiękochłonnego. Dopiero po jej zastosowaniu ochrona dźwięko- akustyczna osiąga najwyższy poziom i w pełni spełnia oczekiwania właściciela. Sufit jest wyciszony idealnie, a w domu w końcu można odpocząć od stresującego dnia i dźwięków wydawanych przez sąsiadów.

Panele z wełny mineralnej

Współczesny rynek materiałów wyciszających wnętrze jest ogromny i ma do zaproponowania niezwykle skuteczne sposoby ochrony przed niechcianym hałasem. Istnieje zamiennik wełny mineralnej. Są nim panele z wełny poliestrowej. Zbudowane są z trzech warstw: wełna, tworzywo z granulatu gumowego, wełna. Grubość takiego panelu to 4,8 cm. Dzięki budowie warstwowej zapewniają lepszą izolacyjność akustyczną, a więc bardzo skutecznie wyciszają sufit. Warto wiedzieć, że wełny lekkie i miękkie, używane do ocieplania elewacji budynku, nie nadają się do wyciszania sufitu. Ich gęstość to zaledwie ok. 40 kg/m3. Jest to zbyt mało, aby taki materiał pochłaniał dźwięki. Nawet wersja „AKU” maty mineralnej w rolkach, gdy ma gęstość ok. 40 kg/m3, to nie będzie dobrą ochroną przed niechcianymi dźwiękami.

Pełna izolacja akustyczna mieszkania- czy jest możliwa?

Taka izolacja dźwiękowa powinna być wystarczająca do tego, aby częściowo ochronić mieszkanie i najbliższych przed hasłami dochodzącymi z mieszkań znajdujących się na następnym piętrze. Niestety, ochrona akustyczna nigdy nie będzie całkowita – życie w zupełnej ciszy jest w murowanym bloku, jest niemożliwe z powodów technicznych. Hałas spowodowany dźwiękami powietrznymi jest w zasadzie niesłyszalny. Jednak zupełna eliminacja hałasu powstałego z dźwięków uderzeniowych (powstających chodzenia, przesuwania mebli, czy głośniej dudniącej muzyki) jest niezwykle trudna, ponieważ dźwięki przenoszą się poprzez ściany. Trzeba wiedzieć, że nawet najlepsza izolacja akustyczna sufitu nie będzie wyciszać ścian.

Każde, choćby minimalne zmniejszenie hałasu dochodzącego do naszego mieszkania poprawia komfort życia, sprawia, że lepiej czujemy się w swoich przysłowiowych czterech ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Dywany tureckie dla każdego wnętrza

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że spójna i pełna smaku aranżacja wnętrz jest nie lada sztuką. To oczywiste, że za każdym razem całe przedsięwzięcie rozpoczyna się od planowania kolorystyki…

Zakup wyposażenia do domu – jak zacząć?

Salon meblowy to miejsce, gdzie można zakupić różne elementy. Zarówno, jeżeli chodzi o dom, jak również mieszkania. Niekiedy można spotkać takie sklepy, gdzie sprzedawane jest również wyposażenie do biur. Zanim…

Jak przyciąć goździki po przekwitaniu?

Goździki należą do rodziny roślin goździkowatych i pochodzą z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Wielu ogrodników ma dylemat: jak przecinać goździki po przekwitaniu? Starszym osobom goździki kojarzą się z epoką PRL-u,…