Beton jest powszechnym materiałem budowlanym. Kiedy zamawiamy drobną usługę związaną z używaniem betonu, odkrywamy pojęcie „kubik betonu”.
Beton jest podstawowym materiałem w budownictwie. Bez niego trudno wyobrazić sobie wylane fundamentów, budowę dróg, mostów, chodnika, budynku. Na każdej budowie jest beton. Możemy mieć dość betonozy, która ogarnęła polskie miasta, ale nie zmienia to faktu, że beton ma fundamentalne znaczenie budownictwa. Kubik betonu nie jest jednostką jednorodną. Zależy od klasy betonu i jego przeznaczenia jako materiału budowlanego.
Kubik betonu- co to jest?
Kubik betonu to specyficzna jednostka miary. Tak określa się 1 m3 mieszanki betonowej. Jego waga zależy od kilku czynników, np.: rodzaju i klasy betonu. Dla wielu osób może być zaskakujący fakt, że istnieje kilka klas betonu. Jest ona określana symbolem C i dwoma liczbami. Litera C oznacza wytrzymałość na ściskanie. W starszym nazewnictwie funkcjonowało oznaczenie Rozróżniamy aż 16 klas betonu ciężkiego i zwykłego. Najpopularniejsze wśród profesjonalnych użytkowników są poniższe klasy betonu:
- C8/10 (dawniej B10)
- C12/15 ( dawniej B15)
- C16/20 (dawniej B20)
- C20/25 ( dawniej B25)
- C25/30 (dawniej B30)
Im przy literce C wyższa wartość, tym beton charakteryzuje się lepszą wytrzymałością na ściskanie. W klasyfikacji europejskie stosuje się podział na klasy betonu lekkiego, określone literą L (light) i C, określającej własności wytrzymałościowe. I tak: LC8/9, LC12/13, LC16/18, LC20/22, LC25/28 itp.
Kubik co to jest?
Kubik to starodawnie brzmiąca potoczna nazwa metra sześciennego. Łatwiej zapamiętać taką nazwę niż skomplikowany termin matematyczny. Jest to miara tradycyjnie stosowana do określania objętości drewna zarówno w leśnictwie jak i przemyśle drzewnym. Czasami ilość betonu potrzebnego na budowie podaje się w kubikach.
Czym właściwie jest beton?
Beton widzimy każdego dnia. W zasadzie nie robi on na człowieku większego wrażenia. Bywa, że społeczności lokalne protestują przeciwko wycince drzew i betonowaniu kolejnego skweru, bo mają dość brudu, smogu i braku schronienia przed upałem. Najprościej rzecz ujmując, beton jest mieszaniną cementu, wody i kruszywa. Mieszanina betonowa nie jest produktem jednorodnym. Ciężar właściwy, gęstość i klasa wytrzymałości to cechy określające poszczególne klasy betonu. Na jakość betonu wpływają następujące elementy: rodzaj cementu, skład mieszanki, wiek betonu oraz warunki środowiskowe.
Ciężar betonu – ważna miara
Ciężar właściwy betonu określa się po jego typie. Rodzaj opisywanego materiału determinuje jego przeznaczenie do określonych prac murarskich i projektów budowlanych. Pierwszym z nich jest beton ciężki o gęstości, w którym kubik betonu waży powyżej 2600 kg. Materiał ten wykonany jest z mieszanki różnorodnych, specjalnych i dobrej jakości kruszyw. Cechuje go wysoka odporność na temperaturę. Kubik betonu ciężkiego ma zdolność pochłaniania promieniowania jonizującego. Wykorzystywany jest w budownictwie do budowy osłon biologicznych, a więc do najcięższych prac budowlanych.. Z kolei beton zwykły ma gęstość od 2000 kg/m3 do 2200 kg/m3. Kubik ważny 2000-2200 kg, ewentualnie od 2200 do kg/m3-2500 kg/m3 (1 kubik = 2200-2500 kg). Jest to lżejsza wersja betonu powstająca z kruszyw porowatych. Beton o mniejszym ciężarze jest wykorzystywany w produkcji np. ścian osłonowych, pustaków stropowych oraz innych elementów wykazujących dobre właściwości izolacji cieplnej oraz do budowania elementów konstrukcyjnych, przenoszących duże obciążenia np. fundamentów, czy stropów. Beton lekki ma gęstość od 800 do 2000 kg/m3 . Jeden kubik waży 800- 2000 kg. Powstaje z mieszaniny lekkich kruszyw. Beton lekki służy do produkcji prefabrykatów budowlanych oraz lekkich elementów ściennych i stropowych oraz do wyrównywania podłoża i warstwy podkładowej np. pod kostkę brukową.
Do czego potrzebna jest waga kubika?
Waga 1 kubika betonu (1 m3) umożliwia rozpoznanie własności i zastosowanie danej mieszanki betonowej w budownictwie. Na ogół przy amatorskich pracach budowlanych, niewielką ilość betonu może,y wyrobić ręcznie. Przy większych pracach budowlanych potrzebna jest betoniarka. Budowlańcy potrafią określić ilość potrzebnych kubików betonu w zależności od tego , jakie prace mają wykonać.
Ile kosztuje kubik betonu
Cena jednego kubika betonu w dużej mierze zależy od klasy betonu, zastosowanych domieszek poprawiających jego właściwości, rodzaju użytych domieszek, surowców i kruszywa, kosztów transportu betonomieszarką, miejsca zakupu i marży producenta. Średnia cena za kubik betonu to 150 – 350 zł. Około 75% tej ceny stanowią składniki samej mieszanki, czyli rodzaj cementu, kruszywa oraz dodatkowe domieszki uszlachetniające. Najdroższym składnikiem mieszanki betonowej jest cement, który spaja całość mieszanki. Im więcej cementu jest dodane do mieszanki, tym wyższa jest klasa wytrzymałości betonu i oczywiście wyższa cena za kubik mieszanki betonowej.
Dodatkowe składniki mieszanki betonowej
Warto tutaj przypomnieć, że nasz mieszanka betonowa prócz podstawowych składników, takich jak cement, kruszywo i woda może zawierać przeróżne dodatki uzdatniające np. poprawiające elastyczność mieszanki, powodujące lepszą przyczepność. Niektóre dodatki ułatwiają samo poziomowanie się mieszanki lub przyśpieszają proces twardnienia betonu. Oznacza to, że dodatkowe składniki, poprawiają ogólne własności betonu. Jedynym minusem udoskonalonych mieszanek jest wyższa cena za jeden kubik betonu. Jednak klient zdecydowanie zyskuje na jakości produktu.
Słowo beton pochodzi z łacińskiego wyrazu „concretus”, czyli rosnąć. Beton może być odlany w dowolny kształt, tam z miesza się z wodą w stanie zwanym mokrym betonem. Czas utwardzania betonu wynosi minimum 10 godzin. Zależy to od wielu czynników. Klasy betonu sprawiają, że jest to materiał uniwersalny, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie, a nawet w dekoracji wnętrz. Wzór betonu od lat jest jednym z najmodniejszych kolorów mebli.