Projekty mebli do kuchni

Żyjemy w bardzo uporządkowanym świecie, którymi rządzą procedury i standardy. Nawet jak nie lubimy się im podporządkowywać, to standaryzacja niejednokrotnie ułatwia nam funkcjonowanie. Dotyczy to również meblowania mieszkania – standardowe rozmiary otworów okiennych i drzwiowych ułatwiają zakup stolarki bez konieczności dokonywania pomiarów, a standardowe wymiary szafek kuchennych pozwalają na zakup kompletu mebli kuchennych w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym i co najważniejsze – pasują do nich sprzęty kuchenne różnych producentów AGD.

Jakie są standardy wymiarowe sprzętów kuchennych?

Zanim dokonamy zakupu mebli do kuchni trzeba wiedzieć nieco więcej na temat wymiarów sprzętów AGD. I tak:

  •  Lodówki mają szerokość standardową 600 mm, wysokość różną. Lodówki dwudrzwiowe to przeważnie 1200, 1800 mm
  • Piekarniki to dwa standardy wymiarowe szerokości: 600 i 900 mm. W przypadku piekarników o szerokości 600 mają one podobną wysokość i głębokość
  • Zmywarka szerokość 600 lub 450 mm
  • Zlew – tu wybór jest większy: 450, 500, 600, 800 (wszystkie wartości w mm)

Można więc sprzętu kuchenne kupować na długo przed urządzaniem kuchni. Można również dowolnie zestawiać wyposażenie kuchni od różnych producentów. Standardy pozwalają na wpasowanie sprzętów bez problemu, gdy zachowane są standardowe wymiary szafek kuchennych.

Standardy wymiarów mebli kuchennych

Szafki zawieszane nad blat lub umieszczane pod nim mają szerokości standardowe: 150 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm oraz 1200 mm.

Głębokość szafek jest zróżnicowana – górne szafki są głębokie na 300 – 350 mm, dolne 500 – 560 mm.

Wysokość szafek stojących w standardzie to 820 – 870 mm. Nie ma standardu dla szafek wiszących i tu wysokości mogą być bardzo zróżnicowane. Jest to związane z tym, że w szafkach górnych nie umieszcza się sprzętów AGD (poza okapami, ale one są bardzo różne).

Można więc szafki górne dopasowywać do swoich potrzeb – im większa rodzina i powierzchnia kuchni, im wyższe pomieszczenie, tym wyższe mogą być szafki górne.

Idziemy na zakupy

Co trzeba wiedzieć, gdy wybieramy się po komplet mebli kuchennych, w skład których wchodzą szafki o standardowych rozmiarach? Po pierwsze musimy mieć świadomość ilości i rozmiaru sprzętów AGD, które chcemy kupić lub już kupiliśmy. Koniecznie należy dokonać pomiaru pomieszczenia kuchennego – długości ścian i ich wysokości. Dalej informacja o rozmieszczeniu mediów – gdzie jest dostęp do ujęcia wody oraz odpływ kanalizacyjny, gdzie prąd do oświetlenia, piekarnika i innych sprzętów.

Przy pomiarach należy mieć na uwadze wszelkie dodatkowe elementy jak listwy podłogowe czy ościeżnice lub rura puszczona dołem nad podłogą. Szeroka listwa przypodłogowa lub rura może sprawić, ze szafka nie będzie przylegać do ściany. Konieczne będzie dobieranie blatu lub demontaż listwy albo rury (o ile to będzie możliwe).

Przed dokonaniem wyboru powinniśmy mieć jakieś przedyskutowane w rodzinie wizje pomieszczenia. Dotyczy to ilości szafek, koloru, rodzaju drzwiczek, uchwytów i innych detali, które składają się na całość kompozycji. Gdy nie mamy własnych pomysłów zawsze możemy skorzystać z poradnictwa, które oferują sklepy sprzedające meble kuchenne. Doradcy klientów chętnie zwizualizują w programie komputerowym naszą kuchnię.

Jeśli pomieszczenia naszej kuchni z jakiegoś powodu nie pozwalają na zakup standardowych mebli nie mamy wyboru – zamawiamy meble na wymiar. Ale i tu sklepy meblowe działają na rzecz klienta i chętnie tworzą nowe zestawy na indywidualne zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Podjazd z kruszywa- usypujemy podjazd

Podjazd nie musi być drogi. Na pewno powinien być wygodny dla użytkowników. Pojazd z kruszywa to opcja tania i ładnie wyglądająca na tle przydomowej zieleni. Utwardzony podjazd do garażu jest…