Bukszpan to popularny krzew, często wykorzystywany na żywopłoty. Samodzielne rozmnażanie bukszpanu pozwala uzyskać nowe sadzonki.
Bukszpan to niezwykle popularna roślina żywopłotowa. Ogrodnicy doceniają ją za zimozielone liście, a także podatność na formowanie, dzięki czemu krzew może przyjąć najbardziej fantazyjny kształt. Krzew bukszpanu rośnie wolno, ma niepodważalne walory estetyczne. Istnieje wiele gatunków tej rośliny, dzięki czemu możemy obsadzić cały ogród. Rozmnażanie bukszpanu jest proste- wystarczy ukorzenić młode pędy krzewu. Można go uprawiać w towarzystwie innych roślin i stworzyć ciekawe i prześlicznie wyglądające kompozycje.
Bukszpan-ciekawa i łatwa w uprawie roślina
W niewielkich ogrodach bukszpan sadzi się jako pojedynczy krzew, a na większych obszarach zielonych służy jako żywopłot. W zależności od gatunku może przybierać niski pokrój bądź osiągać pokaźne rozmiary (najwyższe okazy wyrastają do 2 m). Rośnie bardzo wolno (roczny przyrost to ok. 10 cm) i dlatego jest odpowiedni dla osób, które uczą się pielęgnacji krzewów w ogrodzie. Nie trzeba się martwić o częste przycinanie i intensywną pielęgnację, co znacznie ułatwia uprawę tej rośliny.
Bukszpanowe tradycje
Bukszpan nie jest nową rośliną w naszych ogrodach. Już wiele wieków temu ozdabiano nim ogrody klasztorne oraz dziedzińce pałaców książąt i arystokratów. Wiek XX zapomniał na pewien czas o bukszpanie. Od kilku lat roślina znów powraca do nas ogrodników i osób odpowiedzialnych za kształtowanie zieleni miejskie. Znakomicie wygląda w połączeniu z innymi roślinami, na przykład z innymi krzewami, bylinami lub różami. Plusem omawianej rośliny jest spora odporność na zmienne warunki atmosferyczne i świeży wygląd przez cały rok. Pielęgnacja jej ogranicza się do przycinania rośliny i do ochrony przed mrozami. Bardziej doświadczeni ogrodnicy formują z bukszpanu różnorodne, nieraz wręcz artystyczne kształty poprzez cięcie dekoracyjne. Ozdobnie wyglądają błyszczące, delikatne, drobne liście koloru ciemnozielonego lub żółtozielonego. Bukszpan kwitnie od kwietnia do maja. Rozmnażanie bukszpanu można przeprowadzić ze swoich roślin.
Bujny żywopłot
Na żywopłot, potrzebujemy jednak większą liczbę sadzonek, co generuje pewne koszty. Nie trzeba kupować młodych sadzonek, ponieważ rozmnażanie bukszpanu można przeprowadzić choćby z jednego krzaczka i w ten sposób pozyskać roślinki do rozbudowania żywopłotu. Sadzonki zawsze pobieramy ze zdrowych i dobrze rozkrzewionych roślin. Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby sadzonki do rozmnażania bukszpanu pobierać ze zdrowych i dobrze rozkrzewionych roślin.
Czas pobierania sadzonek
Najlepiej sadzonki bukszpanu pobierać w sierpniu. Z doświadczeń wielu ogrodników wynika, że pobranie sadzonek do rozmnażania bukszpanu może się udać w okresie wiosna- lato. Najlepiej zrobić to podczas cięcia krzewu. Bezwzględnie należy unikać pobierania sadzonek bukszpanu jesienią, gdyż mogą one nie ukorzenić się przed zimą i nie przetrwają chłodnych, czy śnieżnych dni. Aby uzyskać sadzonki do rozmnażania bukszpanu ścina się 10 cm odcinki wierzchołkowe z niezdrewniałych pędów tegorocznych. Ważne jest to, aby pęd był jeszcze zielony. Dolna część odciętego pędu powinna już być sztywna (należy sprawdzić, czy nie ugina się po lekkim przyciśnięciu do palca).
Przygotowanie sadzonki bukszpanu do ukorzenienia
Pozyskaną sadzonkę należy przygotować do ukorzenia się w glebie. Z każdego pędu ściętego na sadzonki, należy niezwykle delikatnie odrywać dolne listki, prawie do połowy jego długości. Ta część pędu będzie zagłębiana w ziemi. Konieczną czynnością przygotowawczą do ukorzenienia sadzonki, jest ścięcie wierzchołka sadzonki. Pozwoli to usunąć najmłodsze liście, przez które sadzonka traci najwięcej wilgoci i może szybko uschnąć. Do przycinania sadzonek używa się wyłącznie czystego i ostrego noża lub sekatora.
Tworzenie nowej sadzonki
Przed umieszczeniem sadzonek w ziemi dobrze jest zanurzyć dolny koniec w ukorzeniaczu, czyli preparacie ułatwiającym ukorzenienie się sadzonek Jego zastosowanie pozwala zwiększyć odsetek ukorzenionych sadzonek, poprawia jakość systemu korzeniowego. Do rozmnażania bukszpanu najlepszy będzie ukorzeniacz A przeznaczony do sadzonek zielnych i półzdrewniałych. Nadmiar proszku strząsamy. Następnie umieszczamy sadzonkę w mieszance piasku z torfem LUB w glebie o odczynie obojętnym. Doniczkę z młodą rośliną ustawiamy w miejscu oświetlonym, ale nie bezpośrednio narażonym na promienie słoneczne. Roślinę podlewamy. Dodatkowo, aby zachować wysoką wilgotność, należy spryskiwać sadzonki wodą. Roślinka szybciej się ukorzeni, jeżeli stworzymy jej warunki zwane „efektem szklarni”. Sadzonkę należy przykryć szklanym bądź plastikowym naczyniem, np. pięciolitrową butelką po wodzie z uciętym dziubkiem. Wysoka temperatura i wilgotność utrzymana wewnątrz pojemnika daje pewność, że sadzonka szybko wypuści korzenie. Co jakiś czas należy wietrzyć sadzonkę.
Jak poznać, że ukorzenienie zakończyło się sukcesem?
Gdy pojawią się pierwsze symptomy wzrostu, zaczną wypuszczać nowe listki, to znak, że sadzonki się przyjęły. Decydując się na rozmnażanie bukszpanu, trzeba wykazać się cierpliwością, bowiem ukorzenianie młodej roślinki może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Rozmnażanie bukszpanu uda się, jeżeli opiekun będzie pilnował, aby sadzonki nie uschły lub nie uległy porażeniu przez choroby grzybowe. Dlatego należy natychmiast usuwać te, które chorują (usychające listki, plamy, gnicie itp.). Pierwszą zimę młode sadzonki bukszpanu muszą spędzić w miejscu chronionym przed mrozem, np. w chłodnej, widnej piwnicy lub szklarni. Zimą należy ograniczyć podlewanie sadzonki. Sadzenie w ogrodzie odbywa się wiosną.
Aby uzyskać bukszpan dobrze rozkrzewiony, to należy trzymać sadzonki w doniczkach nawet dwa lata i dopiero w trzecim roku posadzić na miejsce stałe w ogrodzie. Młode krzaczki sadzi się co 20 centymetrów. Jeszcze inną metodą rozmnażania bukszpanu jest rozmnażanie wegetatywne przez podział roślin.