metry kwadratowe ściany

Obliczanie metrów kwadratowych ściany

Metr kwadratowy to jednostka, w której podaje się powierzchnie użytkowe i mieszkalne.

Oferta zakupu nieruchomości publikowana w agencjach nieruchomości i w mediach społecznościowych zawiera wielkość lokalu wyrażoną w metrach kwadratowych. W tej jednostce podawana jest cena materiałów budowlanych, np.: panele kosztują 70 zł za metr kwadratowy. Wiedza na ten temat jest potrzebna przy zakupie mieszkania/lokalu oraz przy planowaniu remontu.

Obliczanie metrów kwadratowych ściany – ważna umiejętność

Ilość zużytego materiału wykończeniowego w dużej mierze zależy od powierzchni lokalu. Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć docinki i pomyłki, aby uzyskać pewien obraz na zapotrzebowanie na materiały wykończeniowe. Bez informacji o powierzchni lokalu nie będziemy w stanie ustalić, ile materiałów wykończeniowych potrzebujemy, a co się z tym wiąże, nie rozplanujemy kosztów inwestycji i możemy kupić za dużo materiałów, których nie wykorzystamy. Chyba nikt nie lubi przepłacać – wiedza o tym, ile metrów kwadratowych ma powierzchnia przeznaczona do remontu, pozwala na duże oszczędności podczas zakupu materiałów i zapobiega ich marnotrawieniu.

Metr kwadratowy- codzienna matematyka

Znajomość najważniejszych wielkości matematycznych: jednostki i ich przeliczanie, procenty, pola figur przydaje się po wielu latach od skończenia szkoły, zwłaszcza osobom planującym zakup nieruchomości lub remont domu/mieszkania. Wysokie ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych są poważnym problemem dla klientów. Wiele osób rozkłada remonty w czasie lub szuka sposobów na oszczędności. Okazuje się, że tak prozaiczna czynność, jak obliczanie metrów kwadratowych ściany, jest kluczowa podczas planowania prac wykończeniowych i remontowych. Dokładna znajomość wielkości powierzchni nieraz daje szansę na skorzystanie z promocji. Przeważnie jest w nich haczyk w postaci ograniczenia do ilości metrów kwadratowych.

Zbyt duża lub za mała ilość materiałów oznacza, że nie będzie można skorzystać z obniżki ceny. Jeżeli źle obliczymy metry kwadratowe materiału budowlanego, to kupimy go niewystarczająco i nie realizujemy zaplanowanych prac.

Czym jest metr kwadratowy?

Metr kwadratowy to jednostka powierzchni o kształcie kwadratu o boku jednego metra. Standardowy metr jest jednostką długości. Tak więc metr kwadratowy służy do określenia rozmiaru różnych powierzchni, np.: ścian, podłóg, dachu, działki, całego lokalu oraz do obliczenia ilości materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Obliczanie metrów kwadratowych

Wiedząc, ile jest metrów kwadratowych ściany, możemy obliczyć koszt materiałów budowlanych, a nawet robocizny. Wystarczy powierzchnię pomieszczenia pomnożyć przez cenę metra kwadratowego wybranego materiału budowlanego. Metr kwadratowy materiału nie zawsze jest tożsamy z metrem kwadratowym powierzchni ściany. Dlatego kupuje się odrobinę więcej materiałów wykończeniowych.

Obliczanie metra kwadratowego w różnych sytuacjach

Chcąc wyliczyć powierzchnię w metrach kwadratowych, należy brać pod uwagę jej kształt. Stosunkowo prosta jest sytuacja, kiedy musimy obliczyć, ile metrów kwadratowych ma powierzchnia kwadratowa lub prostokątna. Wtedy wystarczy pomnożyć długość i szerokość powierzchni podaną w standardowych metrach liczoną po podłodze. Skomplikowane jest wyliczanie powierzchni o kształcie nieregularnym, np.: dachu, schodów, skosów. Najlepiej wpisać wymiary do kalkulatora metrów kwadratowych lub powierzyć dokonanie pomiarów specjaliście z firmy wykończeniowej.

Obliczanie metrów kwadratowych dachu

Umiejętność obliczania metrów kwadratowych dachu jest niezbędna przy wymianie dachu, jego ociepleniu lub wymianie pokrycia dachowego. Blachówki i blachodachówki sprzedawane są w metrach kwadratowych. Dla prawidłowego wykonania obliczeń duże znaczenie ma konstrukcja dachu i materiał wykończeniowy. Wyliczenia są bardzo skomplikowane i wymagają znajomości trygonometrii. Kalkulatory metrów kwadratowych to narzędzie dość intuicyjne. Wykonane nim obliczenia, to wartości przybliżone i nie należy im wierzyć im w 100 procentach. Dane dotyczące parametrów dachu powinny znajdować się w projekcie budowlanym. Jeżeli nie dysponujemy takimi danymi, to musimy wyliczyć powierzchnię dachu. Konieczne jest powtórzenie wiadomości z matematyki o cosinusie. Powierzchnię całkowitą dachu wylicza się korzystając ze wzoru- powierzchnia dachu w rzucie z góry / cosinus kąta nachylenia.

Wykorzystanie matematycznej wiedzy

Matematyczną przygodę rozpoczynamy od obliczenia metrów kwadratowych dachu w rzucie z góry. Pomocne w tej czynności jest podzielenie dachu na mniejsze figury geometryczne, np. prostokąty. Po ustaleniu powierzchni poszczególnych fragmentów, sumujemy ich wartości, aby uzyskać wynik. Aby wyliczyć całkowitą powierzchnię dachu, trzeba uwzględnić kąt nachylenia i obliczyć sinus tej wartości.

Jak obliczyć metr kwadratowy ściany?

Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta lub kwadratu, to trzeba pomnożyć jego długość i szerokość, a potem mnożymy obie wartości. W przypadku ściany z wnęką okienną lub drzwiową – obliczamy powierzchnię całej ściany i odejmujemy od niej powierzchnię ściany lub drzwi.

Doradztwo w sklepie

Markety budowlane i mniejsze sklep z powyższym asortymentem, zatrudniają wyszkolonych lub specjalnie przeszkolonych sprzedawców, których zadaniem jest pomaganie klientom przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych. Przed wizytą w sklepie z artykułami budowlanymi i wnętrzarskimi, dobrze jest wykonać pomiary pomieszczeń i obliczyć metry kwadratowe ściany. Ułatwi to obsłudze doradzenie, ile materiału będzie potrzebne do wykończenia danej powierzchni. Korzyść dla kupującego jest podwójna – oszczędza czas i pieniądze oraz nerwy, bo wie, że kupując właściwą ilość materiałów wykończeniowych, niczego nie zabraknie w trakcie prac remontowych.

Metry kwadratowe to jednostka ważna dla całej branży nieruchomości. Przydaje się od etapu budowy do reklamowania nieruchomości. Obliczanie metrów kwadratowych ściany jest łatwe tylko w przypadku prostych brył. Z pewnością warto odkryć sekrety tej jednostki i spokojnie realizować swoje remontowe/wykończeniowe zamiary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Renowacja blatu kuchennego krok po kroku

Blat kuchenny musi wiele znieść. Jest narażony na różne zniszczenia. Renowacja blatu kuchennego pomoże odzyskać meblom dawny blask. Blat w kuchni to najbardziej eksploatowana część kuchennych mebli. Najszybciej niszczy się…

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

W domu nie może zabraknąć różnych źródeł światła, aby można było mówić o komforcie życia. Obecnie nie trzeba ograniczać się do lampy naftowej czy świeczek po zmroku, chociaż nie brakuje…

Sadzenie żurawek – jak robić to prawidłowo?

Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, bowiem jej delikatne, ażurowe kwiatostany „drżą” nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Na sadzenie żurawek wybieramy podłoże próchnicze i średnio wilgotne. Uprawa żurawek nie wymaga dużo…