Okna ze szprosami — zalety wykorzystania szprosów okiennych

Szprosy inaczej określa się jako szczebliny. Są to charakterystyczne dla starodawnego budownictwa listwy dzielące otwór okna na części, które wypełniają szyby. Kiedyś szpros był nieodłącznym elementem okna. Konstrukcję tworzyło kilka małych, pojedynczych szyb. Teraz szprosy traktowane są jako dekoracja, a nie konieczność. Chcesz poznać rodzaje i właściwości szprosów okiennych? Czytaj dalej!

Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na okna ze szprosami?

Charakterystyczne szprosy są nadal widywane w różnych projektach domów. Najczęściej są to budynki stylizowane na starodawne wzornictwo, w tym np. domy drewniane lub dworki.

Obecnie bez trudu można złożyć indywidualne zamówienie na przeszklenia o dowolnym wymiarze i konstrukcji.

Tym samym, okno ze szprosami to obecnie inwencja architekta lub efekt upodobań inwestora. Warto wiedzieć, że szpros jest trwałą dekoracją i znacząco wpływa na użytkowanie okna. M.in. całkowicie zmienia wygląd elewacji, wpływa na parametry izolacyjności, a także utrudnia mycie. Z tego względu szprosy w oknach powinny być dobrze przemyślane i zaprojektowane. Dzięki temu można uniknąć niepożądanych efektów.

Szprosy w praktyce, czyli jak współcześnie wyglądają szczebliny?

Obecne trendy wnętrzarskie idą raczej ku wielkoformatowym, gładkim taflom szkła, aczkolwiek zdarza się, że zastosowanie szczebliny jest zamierzonym efektem wizualnym. Warto wiedzieć, że pierwotne funkcje konstruktorskie zastąpiono nowoczesną technologią szklenia oraz zastosowaniem aluminiowych profili.

Współczesne szprosy są inne, niż tradycyjne szczebliny. Obecnie mogą mieć dowolny rozmiar i kształt: szerokie, wąskie, frezowane, proste, a nawet wygięte. Co więcej, ich łączenie również daje wiele możliwości. Popularna jest metoda promienista i punktowa wieloramienna. Idąc dalej, szyba może być podzielona symetrycznie lub niesymetrycznie.

Nowoczesne okna ze szprosami. Rodzaje szczebliny

Istnieją cztery podstawowe rodzaje szprosów okiennych:

    • Konstrukcyjne — klasyczny element konstrukcyjny, rodzaj szczeblin dzielący okno na mniejsze części.
    • Nakładane — osadzone od zewnątrz w drewnianej ramce, dedykowane oknom drewnianym.
    • Szprosy naklejane — dają podobny efekt wizualny co szczebliny konstrukcyjne, zwłaszcza jeżeli zadecydowano o zastosowaniu specjalnej listwy imitującej autentyczny podział szyby na części. Zaletą naklejanych szprosów do okien jest ich korzystna cena oraz fakt, iż nie obniżają właściwości izolacyjnych. Wyróżnia się tutaj rodzaj wiedeński lub wenecki.

  • Szprosy wewnątrzszybowe — montowane wewnątrz pakietu szybowego.

Klasyczna wersja szczeblin daje imponujący efekt wizualny na dużych przeszkleniach. Z kolei na dużą różnorodność pozwalają okna ze szprosami wewnątrzszybowymi, ponieważ dostępnych jest kilka wersji ich wykończenia:

  • barwione w masie;
  • oklejane folią;
  • oklejane powłoką drewnopodobną;
  • lakierowane na dowolny kolor.

Dzięki możliwościom szprosów międzyszybowych można łączyć zalety wybranego rodzaju okien, np. drewnianych lub z PCV z estetyką stylizowanych szczeblin. Z kolei szprosy naklejane prezentują się okazale z ramką dystansową w przestrzeni międzyszybowej.

Zalety i wady okien ze szprosami

Efekt wizualny to nie jedyna zaleta szprosów. Dzięki nim okno staje się bardziej sztywne, a tym samym wytrzymałe. Poza tym współczesna stolarka okienna nie wymaga ich zastosowania.

Największym ograniczeniem szczeblin jest mniejsza widoczność z okna oraz niższy poziom nasłonecznienia wnętrza. Dodatkowo niektóre rodzaje utrudniają mycie szyb. Co ciekawe, szacuje się, że nowoczesne okna ze szprosami mają nawet o 15% mniejszą izolację termiczną, niż te bez podziałów. Rośnie również koszt produkcji samego okna.

Okna-ze-szprosami.JPG

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/produkt/akcesoria/szprosy/

Czy warto inwestować w szczebliny okienne?

Decydując się na białe okna ze szprosami, należy dopasować je do ram okiennych i stylistyki elewacji. Szprosy powinny być wykonane z tego materiału co ramy.

Niewątpliwie jest to ciekawa forma dekoracji, jednak warto przemyśleć swoją decyzję i skonsultować ją ze specjalistą, np. architektem, który zadba nie tylko o wizualny efekt końcowy, ale także ograniczy wady szczeblin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zakup wyposażenia do domu – jak zacząć?

Salon meblowy to miejsce, gdzie można zakupić różne elementy. Zarówno, jeżeli chodzi o dom, jak również mieszkania. Niekiedy można spotkać takie sklepy, gdzie sprzedawane jest również wyposażenie do biur. Zanim…

Montaż prysznica w łazience

Praktyczne urządzenie łazienki bywa nie lada wyzwaniem, szczególnie kiedy pomieszczenie nie jest zbyt duże. Jakie rozmiary może mieć umywalka, gdzie postawić pralkę, czy zmieści się kosz na brudną bieliznę? To…

Panele winylowe – jakie są ich zalety?

Panele winylowe coraz odważniej wkraczają na rynek i zdobywają dużą rzeszę odbiorców. Mają wszechstronne zastosowanie i są praktycznie bezproblemowe w użytkowaniu. Wyposażone są w zewnętrzną warstwę ochronną, dzięki której przez…

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

W domu nie może zabraknąć różnych źródeł światła, aby można było mówić o komforcie życia. Obecnie nie trzeba ograniczać się do lampy naftowej czy świeczek po zmroku, chociaż nie brakuje…