kalendarz biodynamiczny- rozplanowanie pracy w ogrodzie

Kalendarz biodynamiczny- uprawa roślin zgodnie z rytmem natury

Ogrodnicy i rolnicy chcą uzyskiwać, jak najlepsze plony. Dlatego wkładają w uprawę roślin całą swoją pasję i wiedzę. Kalendarz biodynamiczny pozwala na symbiozę człowieka z przyrodą.

Ogrodnik hobbysta ma przez cały rok mnóstwo pracy w ogrodzie. Potrzebuje bardzo dokładnych informacji o tym, co robić w poszczególnych miesiącach roku i jakiej pielęgnacji potrzebuje jego ogród. Informacje z pewnych źródeł na temat najkorzystniejszych terminów siewu i sadzenia roślin, ich pielęgnacji i zbierania plonów, mają kluczowe znaczenie na powodzenia upraw i satysfakcji z efektów swojej pracy na działce, polu, czy w ogrodzie. Wszystkie procesy życiowe roślin, zwierząt i człowieka podlegają zewnętrznymi wpływom Kosmosu. Zasady życia zgodnie z biologiczną harmonią określa kalendarz biodynamiczny. Ma on zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie i rolnictwie, ale także dla grzybiarzy, wędkarzy, pszczelarzy i osób, które chcą prowadzić dom zgodnie ze wskazówkami natury.

Teoria praw kosmosu

Wiele osób interesuje się kosmosem i uważa, że życie podlega nieustannym wpływom kosmosu, takim jak: ruch obrotowy Ziemi, ruch postępowy Ziemi wokół Słońca, ruch obrotowy Słońca i ruch satelitarny Księżyca wokół Ziemi. Wzajemny wpływ tych trzech ciał niebieskich (Słońce, Ziemia, Księżyc) powoduje powstanie ważnych rytmów biologicznych u wszystkich organizmów. Zagadnienie biodynamizmu jest obecne w kręgach naukowych. Interesują się nim także rolnicy i przedstawiciele innych zawodów specjalizujących się produkcji żywności. Kalendarze biodynamiczne ma w ofercie coraz więcej wydawnictw zajmujących się wydawaniem publikacji o tematyce rolniczej.

Kalendarz biodynamiczny- przyjaciel ogrodnika

Biodynamika -radykalna wersja ekologii

Nie ulega wątpliwości, że rolnictwo ekologiczne jest korzystne dla zdrowia konsumentów- mniej nawozów sztucznych, dbanie o jakość i najbliższe otoczenie, obcowanie z przyrodą. Ogrodnicy i rolnicy już dawno dostrzegli, że ekologiczna uprawa wzbudza zaufanie konsumentów, dlatego też chętnie sięgają o jeszcze jedno piętro wyżej w kwestii ekologii i kierują swoje zainteresowania w kalendarza biodynamicznego. Zdarza się, że biodynamika określana jest mianem radykalnej ekologii. Naprawdę jest to próba życia w harmonii z wszechświatem, wykorzystując jego siły i prawa nim rządzące. Biodynamika wychodzi z oczywistego założenia, że słońce, księżyc, gwiazdy i planety, wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu oraz na rozwój i siły witalne roślin. To przecież od pozycji ziemi wobec słońca oraz od faz księżyca zależą pory roku, cykl dnia i nocy, a także przypływy i odpływy oceanów.

Ogród zgodny z kalendarzem

Przedstawione tutaj założenia zostają upublicznione w postaci publikacji określanej jako kalendarz biodynamiczny. Wskazuje on precyzyjnie najlepsze dni do siewu, nasadzeń, pielęgnacji roślin i zbierania plonów oraz wykonywania innych prac.

Zastosowanie kalendarza biodynamicznego poza rolnictwem

Ludzie szukają powrotu do życia zgodnego z rytmem natury. Okazało się, że próba walki z naturą, dostosowania jej do potrzeb człowieka obróciła się przeciwko ludzkości. Masowa degradacja środowiska spowodowała różnice społeczne, nędzę, choroby cywilizacyjne, katastrofy naturalne,a często także konflikty zbrojne. Historia i współczesne badania naukowe pokazują, że zamiast niszczyć środowisko, należy dostosować swoje życie do rytmu natury. Każdy zakątek Ziemi ma swoje bezcenne dobra przyrodnicze i własny rytm działania przyrody, który trzeba poznać i wykorzystać dla dobra lokalnych społeczności. Zajmowanie się rolnictwem, ogrodnictwem, sadownictwem, w myśl matki natury, umożliwia uprawę roślin bez zbędnej chemii.

Kalendarz biodynamiczny- wiedza na wagę plonów.

Kalendarz biodynamiczny ma zastosowanie nie tylko w rolnictwie i ogrodnictwie. Korzystają z niego wędkarze, pszczelarze grzybiarze.

Kalendarz biodynamiczny ogrodnika

Koncepcja kalendarza biodynamicznego opiera się na głębokim szacunku do natury i jej praw. Celem tej publikacji jest przekonanie czytelnika do zachowania bioróżnorodności oraz na całkowitego wyeliminowania w uprawie sztucznych nawozów, pestycydów, herbicydów. Sztuczne nawozy mogą być zastąpione ich kompostowaniem i preparatami wspomagającymi, otrzymanymi z minerałów i roślin. Doświadczenie wskazuje, że plony otrzymane z upraw prowadzonych metodami przyjaznymi przyrodzie cechują się lepszym smakiem i aromatem oraz są zdecydowanie zdrowsze.

Twórca kalendarza biodynamicznego

Kalendarz biodynamiczny to kalendarz księżycowy. Jego twórcą jest austriacki filozof, przyrodnik i mistyk, Rudolf Steiner, twórca antropozofii, czyli „filozofii człowieka”.

W 1924 roku poprowadził on cykl wykładów pt. ”Kurs rolniczy”, w którym wyłożył teoretyczne postawy rolnictwa biodynamicznego. Idea była rozwijana przez Alberta Howard`a, Ehrenfried`a Pfeiffer`a, Hans`a Rusch`a oraz Marię Thun, która opracowała kalendarz prac rolniczych i ogrodniczych. Każdy miesiąc w roku stawia przed ogrodnikami wymagania. Ten, kto wykonuje te zadania o odpowiedniej porze, cieszy się zadbanym ogrodem, Jakie prace ogrodowe czekają nas w ciągu roku? To właśnie na to pytanie szczegółowo odpowiada kalendarz biodynamiczny.

Ciekawostki z kalendarza biodynamicznego

Słońce, jak i księżyc dzięki różnym cyklom dostarczają rosnącej wokół nas florze raz więcej a raz mniej światła, co jest oczywiście związane z porami roku. Dzięki wyliczeniom uwzględniającym różne fazy księżyca można precyzyjnie wyznaczyć najlepszy moment na sadzenie, podlewanie, a także zbiory roślin.

Od pączków do pierwszego śniegu – rok w ogrodzie jest fascynujący i zapewnia wiele zajęć każdemu, kto lubi przebywać w ogrodzie. Chcąc cieszyć się czasem spędzonym w swoim ogródku oraz zbiorami, dobrze jest rozplanować sobie obowiązki. Kalendarz biodynamiczny może w tym być bardzo pomocny. To naprawdę podstawowa wiedza o ogrodniczym świecie. Warto czytać jeszcze inne publikacje na temat pielęgnacji ogrodu i stale poszerzać swoją wiedzę. Nie można nauczyć się pielęgnacji roślin w kilka tygodni, tutaj potrzebne są lata doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Żaluzje drewniane – czyszczenie i pielęgnacja

Żaluzje drewniane mają wiele zalet, nic więc dziwnego, że są tak chętnie wybierane do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Prezentują się bardzo efektownie, a naturalny materiał łatwo dopasować do wszelkich…

Obliczanie metrów kwadratowych ściany

Metr kwadratowy to jednostka, w której podaje się powierzchnie użytkowe i mieszkalne. Oferta zakupu nieruchomości publikowana w agencjach nieruchomości i w mediach społecznościowych zawiera wielkość lokalu wyrażoną w metrach kwadratowych.…

Jakie meble można i warto remontować/odnawiać?

Odświeżając własne mieszkanie często zastanawiamy się nad tym, czy warto kupić nowe meble, czy jednak lepiej jest wyremontować/odnowić lub nawet dokonać renowacji starych. Jeśli również stoisz przed takim dylematem, zachęcamy…

Tapeta dżungla – w jakim pokoju się sprawdzi?

Każdy z nas chciałby czasem znaleźć się w odległym miejscu. Egzotycznie udekorowane ściany idealnie dopełniają wnętrze i współtworzą wyjątkową estetykę w każdym pomieszczeniu. Gdzie możesz znaleźć tapety z motywem dżungli,…

Sadzenie żurawek – jak robić to prawidłowo?

Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, bowiem jej delikatne, ażurowe kwiatostany „drżą” nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Na sadzenie żurawek wybieramy podłoże próchnicze i średnio wilgotne. Uprawa żurawek nie wymaga dużo…