klatak dla królika z palet

Klatka dla królika z palet – jak zrobić?

Królik w domu to sama radość. Kochane, mądre zwierzątko wywołuje uśmiech na twarzy każdym swoim ruchem. Musi mieć swoje miejsce w domu. Jak zrobić klatkę dla królika z palet?

Przygarnięcie do domu królika to zawsze dobry pomysł. Zwierzę nie jest groźne, a za to bardzo ufne i z łatwością przywiązuje się do opiekuna. Przytulenie się do jego miękkiego futerka koi nerwy i stres. Króliki znane są z tego, że bardzo lubią skakać, potrzebują sporo ruchu. Bez większych problemów mogą przez kilka godzin biegać po mieszkaniu. Czasami odpoczywają. Jednak potrzebują też miejsca do dłuższego odpoczynku. Klatka ze sklepu zoologicznego, wykonana ze stali nie spełnia oczekiwania opiekuna i nie jest do końca komfortowa dla królika. Lepszy jest drewniany domek. Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Dobra wiadomość jest taka, że można ją wykonać bez większych nakładów finansowych.

Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Przydatne wskazówki

Właściciel królika chce, aby zwierzę miało, jak najlepsze warunki życia i swoje spokojne miejsce do spania. Wtedy zwierzak czuje się w domu bezpiecznie i jest szczęśliwy. Klatka dla zwierzaka powinna być wygodna i bezpieczna. Nie jest prawdą, że klatkę dla królika z palet można zrobić tylko dla zwierząt przebywających na dworze. Zwierzak przebywający w mieszkaniu też powinien mieć domek, który zapewni mu chwilową izolację od świata. Warto wiedzieć, że w polskim klimacie nie można trzymać królików przez cały rok na dworze. Latem można wynieść klatkę z królikiem na ogród, a nawet wypuścić zwierzę, aby sobie pobiegało po trawce. Oczywiście, skakanie królika po ogrodzie musi odbywać się pod stałym nadzorem osoby dorosłej. Wypuszczony królik może uciec z posesji lub stać się obiadem dla drapieżnych ptaków.

Zrobienie klatki dla królika z palet rozpoczynamy od zaprojektowania konstrukcji i wyboru materiałów, które nie zaszkodzą zwierzęciu. Królik podgryza klatkę, więc dobór materiału na „mieszkanko dla uszaka”, trzeba dokładnie przemyśleć.

Materiały i wymiary klatki

Właściciel królika musi mieć na uwadze, że jego pupil ma w zwyczaju gryzienie klatki od wewnątrz. Na klatce stalowej może sobie uszkodzić zęby. Gryząc klatkę drewnianą ściera swoje ząbki (jego uzębienie rośnie przez całe życie). Aby zrobić klatkę dla królika z palet, trzeba pamiętać , że zwierzę musi mieć dużo przestrzeni życiowej. Jeżeli właściciel planuje wstawiać zwierzaka w klatce w ciepłe dni do ogrodu, to musi pamiętać, że taki „króliczy domek” powinien mieć część zacienioną. Tam będzie się chował przed słońcem.

Klatka dla królika

Największy problem sprawia właścicielom określenie, jaki wymiar powinna mieć klatka. Królik może osiągać spore rozmiary, jest zwierzęciem aktywnym. Rozmiar klatki dobiera się do wielkości królika z uwzględnieniem jego ruchowych potrzeb. Przyjmuje się, że minimum 100 cm długości, 80 cm szerokości i 60 cm wysokości. Do stworzenia klatki na królików najlepsze są powszechnie dostępnych materiałów – sklejki, drewnianych desek, siatki hodowlanej i oczywiście palet. Niewątpliwą zaletą palet jest za służenie za ramę konstrukcyjną króliczej klatki.

Gdzie ustawić klatkę?

Przed zrobieniem klatki dla królika z palet, trzeba zastanowić się, gdzie ją postawimy. Ma ona przecież swoje rozmiary- miejsce nie może być zbyt nasłonecznione. Konstrukcja klatki powinna być solidna i bezpieczna- wszystkie elementy muszą być dobrze przymocowane, aby nie stawiły zagrożenia dla zwierzaka.

Etapy powstawania klatki dla królika,

Kiedy już wiemy, jaką chcemy zrobić klatkę dla królika z palet, to pora zabrać do rękodzieła. Pierwszym etapem jest łączenia palet, wyniku, którego powstaną: podłoga i dach klatki. Do dwóch palet przybijamy od góry krótszymi gwoździami drewniane sklejki. Na dolnej palecie umieszczamy kantówki: na rogach oraz w połowie dłuższych boków. Trzeba je mocno przymocować od dołu gwoździami budowlanymi. Na wspornikach opieramy drugą paletę sklejką do góry i przybijamy ją dłuższymi gwoździami. Deski przebijamy do ścianek tak, aby prześwity były jak najmniejsze. Z przodu klatki montujemy jedną deskę od lewej strony i cztery od prawej. Ściana tylna powinna być w całości pokryta deskami. Przerwa to miejsce na osiatkowane drzwi. Siatka hodowlana na drzwiczki powinna mieć wymiary: 60 × 40 cm z otworem 40 × 20 cm. Przy drzwiczkach zamontujemy haczyk, który umożliwia otwieranie drzwi.

Prace końcowe nad klatką dla królika

Klatkę dla królika można wykończyć w dowolny sposób. Klatka drewniana musi być zaimpregnowana. Można ją pomalować na dowolny kolor. Dach klatki powinien być ukośny i lekko wystający. Uchroni to zwierzę przed deszczem, jeżeli latem będzie przebywało w ogrodzie. Na osiatkowanych drzwiczkach zawiesza się poidełko z wodą. Aby ułatwić sobie sprzątanie, można umieścić w klatce plastikową kuwetę ze specjalnym granulatem. Króliki bardzo szybko uczą się korzystać z kuwety. Dzięki temu w pozostałej części klatki jest czysto. Królik zawsze musi mieć siano- to jego podstawowy pokarm i ukochane legowisko. Do klatki należy też włożyć mieszki na pokarm i zabawki.

Zapoznanie królika z nowym domkiem

Na koniec pozostaje zapoznać królika z fajnym „mieszkankiem”. Należy włożyć zwierzaka do klatki, zapewnić spokój i czas, aby oswoił się z nowym otoczeniem. Klatka nie jest więzieniem, tylko miejscem odpoczynku. Zwierzę nie może w niej przebywać przez cały czas, bo się nudzi. Wpuszczanie królika na”wybieg po mieszkaniu” to konieczność. Brak ruchu powoduje schorzenia stawów, mięśni i apatię.

Klatka z palet na króliczka

Króliki to towarzyskie zwierzątka, które lubią kontakt z ludźmi i akceptują innych domowych pupili, np.: świnki morskie, psy, koty. Uwaga, królik nie może przebywać ze świnką morską w jednej klatce, bo konkurują ze sobą o jedzenie i picie. Mogą za to razem biegać po pokoju. Dla dwóch królików lub królicy z młodymi, klatka musi być większa i lepiej wyposażona. Samodzielna budowa klatki dla królika to duża oszczędność kosztów i ogromna satysfakcja, że zbudowaliśmy naszemu zwierzakowi wygodną i ładną klatkę. Projekty bardziej skomplikowanych klatek są dostępne internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Tamara Łempicka – królowa art deco

Lata trzydzieste to część krótkiego okresu zwanego dwudziestoleciem międzywojennym, które charakteryzowały się współistnieniem kilku nurtów sztuki. Jednym z nich był styl art déco.  Powyższy termin oznacza: sztuka dekoracyjna, zdobienia. Łączy…