Podłoga żywiczna - z obiektów przemysłowych do salonu

Podłoga żywiczna – z obiektów przemysłowych do salonu

Oryginalne rozwiązania do salonu są poszukiwane przez klientów, którym zależy, żeby w ich salonie były elementy wychodzące poza standardowe wyposażenie tego pomieszczenia. Bardzo ciekawym, nietypowym rozwiązaniem jest podłoga żywiczna, która znana jest głównie z pomieszczeń o charakterze przemysłowym, np.: magazynów, hal wystawowych i  przemysłowych oraz biurowcach. Nietypowy materiał, oryginalny wygląd, duże możliwości aranżacyjne oraz właściwości techniczne podłóg żywiczych sprawiły, że zagościły one w lokalach mieszkalnych.

Podłoga żywiczna – nie tylko do pomieszczeń użytkowych

Posadzka żywiczna może pięknie ozdobić salon, urozmaicić go i nadać pomieszczeniu nowoczesny wygląd. Podłoga żywiczna polecana jest głównie do pomieszczeń gospodarczych, np.: kotłownia, pralni, warsztatu i garaż. Jednak dzięki specjalnym technologiom – zastosowaniu wypełnień z kruszyw, folii lub kompozycji kolorowych lakierów można z niej stworzyć bardzo dekoracyjną podłogę, która będzie doskonale wyglądała w salonie. Podłoga żywiczna idealnie komponuje się ze stylem industrialnym. Dzięki niej wnętrze nabiera loftowy charakter, ale zachowuje przytulny charakter.

Walory podłóg żywicznych

Podłogi żywiczne  to bezspoinowe, pozbawione fug konstrukcje, zapewniające łatwość w utrzymaniu czystości. Nie przyciągają kurzu – mają właściwości antyelektrostatyczne. Umożliwiają stworzenie wielobarwnych kompozycji. Wykończenie powierzchni może być matowe, na wysoki połysk lub półmatowe. Podłogi żywiczne matowe i półmatowe są bardziej odporne na zarysowania i nie potrzebują tak częstej pielęgnacji, jak wersja połyskująca.

Rodzaje posadzek żywicznych

Wyróżnia się trzy rodzaje podłóg żywniczych. Wersją najtańszą, ale też nieodporną na intensywną eksploatację jest żywiczna posadzka cienkowarstwowa. Nadaje się jedynie do pokoju. Nie jest polecana do przedpokoju i kuchni.  Jest to betonowa wylewka pomalowana dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi, ewentualnie z dodatkiem żywicy gruntującej. Ma grubość ok 0,5 mm. Koszt materiał wynosi ok 30 zł za metr kwadratowy. Do domów jednorodzinnych i do takich pomieszczeń jak: kuchnia, salon, łazienka polecane są podłogi żywiczne grubowarstwowe, mające grubość nawet 4 mm.  Powstają po nałożeniu kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Wyglądem przypominają idealnie gładką taflę szkła. Po latach użytkowania widać na ich rysy, co nie wpływa na jakość posadzki, choć wpływa na walory estetyczne posadzki. Koszt materiału  to 40-100 zł/m2.  Do pomieszczeń narażonych na duży ruch (hole, hale produkcyjne) przeznaczone są podłogi żywiczne grubowarstwowe kwarcowe, które powstają po stopieniu żywicy i naturalnego piasku. Wybór piasku ma wpływ na wygląd posadzki, która może mieć barwę jednolitą lub być mieszaniną kolorowych piasków. Cena materiału waha się od 40 do 100 zł za m2.

Podłoga żywiczna jest bez wątpienia efektowną dekoracją salonu. Ma duże możliwości aranżacyjne, a jej popularność systematycznie wzrasta. Może być stosowana na wielu podłożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *