sadzenie żurawek

Sadzenie żurawek – jak robić to prawidłowo?

Żurawka nazywana jest potocznie drżączką, bowiem jej delikatne, ażurowe kwiatostany „drżą” nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Na sadzenie żurawek wybieramy podłoże próchnicze i średnio wilgotne.

Uprawa żurawek nie wymaga dużo pracy. Posadzone we właściwym miejscu rosną okazale i cieszą oko właścicieli ślicznymi liśćmi i drobnymi kwiatami o pastelowych kolorach. To rośliny uniwersalne. Nadają się do każdego ogrodu. Wyhodowano tyle odmian ogrodowych, różniących się między sobą kolorem i kształtem liści, że sadząc tylko kilka z nich, można stworzyć przepiękny i interesujący zakątek w ogrodzie. Sadzenie żurawek powinno mieć miejsce na stanowisku, na którym panuje półcień. Zdobyły one uznanie wśród ogrodników dzięki długiemu okresowi kwitnienia.

Żurawki – co warto o nich wiedzieć

Żurawki to rodzaj botaniczny obejmujący około 50 gatunków roślin pochodzących Ameryki Północnej. To krewniaczki agrestu, nie dają pysznych owoców, tylko śliczne kwiaty, zwane w języku angielskim koralowymi dzwonkami. Żurawki zdobyły sobie sympatię ogrodników na całym dzięki niezwykle długiemu okresowi kwitnienia -od maja do sierpnia. Ich największą atrakcją są ozdobne liście w różnych kolorach i strukturze. Pojedyncze drobne kwiaty mają barwę od białej do czerwonej, wyrastają na szczycie bezlistnej łodygi kwiatowej. Żurawki rosną powoli. Ich uprawa, choć jest prosta, wymaga cierpliwości w oczekiwaniu na cudowne liście i kwiaty. Rośliny o jasnych liściach lepiej rozwijają się na stanowiskach nasłonecznionych. Im ciemniejsze liście, tym mniej światła potrzebuje roślina. Żurawki preferują podłoże przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Są przeciętnie mrozoodporne, co daje pewne szanse przetrwania zimy.

Ochrona przed mrozem

W północno-wschodnich rejonach Polski należy roślinę chronić przed nadejściem mrozów. Dobre zabezpieczenie przed ujemnymi temperaturami stanowią: kora, liście lub agrowłóknina ogrodnicza. Żurawkę, która rośnie w jednym miejscu od wielu lat, należy uważnie obserwować. Jeżeli właściciel zauważy, że jej liście zasychają od środka, powinien jesienią lub wczesną wiosną wykopać ją, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska. Takie ponowne sadzenie żurawki następuje w miejscu, w którym gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm. Bardzo ważne jest, aby w okresie chłodu nie ścinać i nie przerzedzać listowia, gdyż spełnia chroni ono korzenie.

Żurawki w ogrodzie

Wykorzystanie żurawki w ogrodzie

Żurawki o najbardziej dekoracyjnych liściach najlepiej wyglądają na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Tworzą piękną kompozycję na rabatach wśród niskich bylin, takich jak bodziszki, przywrotniki, czy paprocie. Ciekawie prezentują się w zestawieniu z tawułami, bukszpanem, iglakami lub z ozdobnymi trawami. Sadzenie żurawek nad brzegiem stawu czy w ogródkach skalnych, to również znakomity pomysł na zaskakującą i cudowną aranżację ogrodu. W każdym miejscu w ogrodzie żurawki są mile widziane. Idealnie jest posadzić po 10-15 sztuk posadzonych w 30-cm odstępach. Posiadacze żurawek w ogrodzie nie muszą obawiać się ślimaków. Odmiany o pomarańczowych i żółtych liściach doskonale radzą sobie z upałami. Sadzenie żurawek razem z fioletowymi jesiennymi astrami i rozchodnikiem okazałym Sedum spectabile lub z białym zawilcem hupeheńskim to pewność, że uzyskamy fantastyczną, wielokolorową kompozycję w ogrodzie.

Przesadzanie żurawek

Niewątpliwą zaletą żurawek jest to, że bez problemu można je przesadzać. Potrzebują raz na kilka lat zmiany stanowiska. Bylinę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, należy wręcz przesadzić. Stare okazy wykopujemy jesienią lub wczesną wiosną, dzielimy na mniejsze części i sadzimy żurawki w nowe miejsce. Do tego celu, gleba powinna być przekopana na co najmniej 30 cm.

Sadzenie żurawek

Żurawki można umieścić w swoim ogródku poprzez wysiew nasion lub gotowe sadzonki do nabycia w sklepach ogrodniczych. Jesienią nasiona wsypujemy do skrzyni z ziemią i czekamy na pojawienie się małych roślinek. Warunki uprawy powinny przypominać szklarnię. Młode roślinki rozsadzamy do donic. Wiosną sadzimy żurawki na rabacie. W tym celu wykopuje się dołki o objętości 2-3 razy większej niż bryła korzeniowa rośliny. Podłoże należy zmieszać z organicznym kompostem lub piaskiem, jeśli ziemia jest gliniasta. Idealna głębokość sadzenia, to taka, w której wszystkie korzenie są schowane są pod powierzchnią ziemi. Pomiędzy dopiero co posadzonymi roślinami należy zachować przynajmniej 40-centymetrowe odstępy. Po posadzeniu roślin obficie podlewamy zagon. Żurawkom nie służy gleba mocna zakwaszona i gliniasta. Najlepiej przygotować dla żurawek podwyższone zagony, wyposażone w warstwę drenażu.

Żurawki na rabacie

Postępowanie po przekwitnieniu

Ogrodnicy radzą, aby [po przekwitnięciu kwiatów ściąć całe łodyżki. Poprawia to estetykę zagonu, ale także stymuluje czasem drugą falę kwitnienia. Żurawki wymagają okresowego dzielenia kępy, w przeciwnym bowiem razie tracą na zdrowiu i urodzie. Zabieg dzielenia kępy warto połączyć z rozmnażaniem rośliny. Co roku na wiosnę usuwamy zniszczone mrozem słabsze liście.

Pamiętamy o podlewaniu

Podczas ciepłej pogody żurawki należy regularnie podlewać. Bez dostatecznej ilości wody cudowne, ozdobne liście tych roślin zaczynają ekspresowo więdnąć. Roślina traci na swojej urodzie. Podlewamy taki sposób, aby podłoże było stale wilgotne. Mimo że żurawka nie wymaga gruntownego nawożenia, można zastosować nawóz mineralny. Najlepiej zrobić to na początku sezonu. Przydadzą się do tego nawozy granulowane o długotrwałym działaniu lub nawozy płynne. Można je stosować kilka razy w roku.

Coraz częściej żurawki stosuje się w bukieciarstwie. Żurawki nie miewają kłopotów z niechcianymi lokatorami, czy chorobami. Jak w przypadku większości kwiatów, tak i u żurawki nadmiar wilgoci może doprowadzi do rozwoju szarej pleśni. Omawiane rośliny można sadzić w donicach, choć zdecydowanie lepiej wyglądają na rabacie. Dekoracyjne żurawki sprawią, że ogród będzie niemal rajskim miejscem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Obliczanie metrów kwadratowych ściany

Metr kwadratowy to jednostka, w której podaje się powierzchnie użytkowe i mieszkalne. Oferta zakupu nieruchomości publikowana w agencjach nieruchomości i w mediach społecznościowych zawiera wielkość lokalu wyrażoną w metrach kwadratowych.…

Jaki powinien być dobry kominek elektryczny?

Czasem opatulenie się kocem i trzymanie kubka z gorącą herbatą nie wystarcza. Możliwość ogrzania się własnym domowym kominkiem w długie i zimowe wieczory jest kusząca dla każdego, kto nie lubi…

Tapeta dżungla – w jakim pokoju się sprawdzi?

Każdy z nas chciałby czasem znaleźć się w odległym miejscu. Egzotycznie udekorowane ściany idealnie dopełniają wnętrze i współtworzą wyjątkową estetykę w każdym pomieszczeniu. Gdzie możesz znaleźć tapety z motywem dżungli,…

Co to jest Smart TV? Najważniejsze informacje

Telewizor ze Smart TV to jedno z urządzeń elektronicznych, które doskonale obrazuje postęp technologiczny. Jest to sprzęt, który pozwala nam nie tylko na oglądanie telewizji. Dzięki możliwości podłączenia telewizora do…

Żaluzje drewniane – czyszczenie i pielęgnacja

Żaluzje drewniane mają wiele zalet, nic więc dziwnego, że są tak chętnie wybierane do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Prezentują się bardzo efektownie, a naturalny materiał łatwo dopasować do wszelkich…