Blat kuchenny musi wiele znieść. Jest narażony na różne zniszczenia. Renowacja blatu kuchennego pomoże odzyskać meblom dawny blask.
Blat w kuchni to najbardziej eksploatowana część kuchennych mebli. Najszybciej niszczy się i traci na swojej urodzie. Elegancka kuchnia nie może mieć zniszczonego blatu, bo psuje on wystrój i znacznie utrudnia korzystanie z kuchni. Każdy blat po pewnym czasie będzie miał na sobie ślady użytkowania – w końcu jest używany codziennie. W niektórych aranżacjach pełnią także funkcję jadalnianą. Produkowane są z różnorodnych materiałów. Niektóre z nich mają większą podatność na zniszczenie. Na renowację blatu kuchennego przychodzi pora, kiedy przestaje on wyglądać estetycznie. Zarysowania i przebarwienia to nieprzyjemny widok.
Kiedy wykonać renowację blatu kuchennego?
Świetnym momentem na odnowienie blatu jest remont kuchni lub chwila, kiedy dojdziemy do wniosku, że na blat nie jesteśmy już w stanie patrzeć, bo wygląda koszmarnie lub chcemy zmienić wygląd tego elementu kuchennych mebli. Wymiana blatu sporo kosztuje i najlepiej zostawić ją na bliżej nieokreślony czas. Istnieje wiele skutecznych sposobów renowacji blatu kuchennego, które są zdecydowanie tańsze niż wymiana blatu. Sposoby odnawiania tego elementu są różne i zależą od materiału, z jakiego został wykonany. Najczęściej spotyka się blaty kuchenne wykonane z: naturalnego drewna, metalu, kamienia, konglomeratu, kompozytu, płytek. Najpowszechniejsze są blaty fornirowane, blaty laminowane.
Dlatego warto odnowić blat kuchenny?
Podarowanie blatom drugiego życia pozwoli nadać im nowy wygląd. Często bywa, że fronty i korpusy kuchenne wciąż wyglądają znakomicie, natomiast blaty.. no cóż…są już zniszczone: porysowane, przebarwione, mają ubytki. Jednym słowem – aż proszą się o wymianę. Kupienie nowego blatu wiąże się kosztami i uciążliwym remontem. Zdecydowanie lepszym i znacznie prostszym rozwiązaniem jest renowacja blatu kuchennego. Warto dodać, że odnawianie czegokolwiek zamiast zakupu nowej rzeczy, zawsze należy uznać za działanie ekologiczne, wpisujące się w pożyteczny trend „zero waste”. Dla osób, które lubią samodzielnie naprawiać, majsterkować, malować, przerabianie i upiększanie starego blatu, będzie miło spędzonym czasem. Decydując się na malowanie lub oklejaniu blatu, nadajemy mu indywidualny wygląd, który w pełni pasuje do nowej wizji aranżacji kuchni i różni się od masowej produkcji. Niewielkim kosztem możesz przeprowadzić spektakularną metamorfozę w kuchni i zmienić styl wnętrzarski.
Naprawa drewnianego blatu
Drewniane blaty zachwycają swoim pięknem i bez wątpienia są unikatowe i szlachetne, to nie najlepiej znoszą wysokie temperatury, działanie chemii domowej i kontakt z ostrymi akcesoriami. Ich odporność na wodę zależy od gatunku drewna, z którego powstały. Bezwzględnie wymagają co jakiś czas impregnacji z użyciem specjalnych preparatów. Pomimo takiego zabezpieczenia drewniany blat i tak może stracić na swojej estetyce i użyteczności. Renowacja blatu kuchennego drewnianego nie jest trudna i bez problemów można ją wykonać samodzielnie. Pierwszym sposobem na doprowadzenie blatu do pierwotnego stanu jest olejowanie. Należy wyszlifować i odpylić powierzchnię, a następnie nałożyć i wcierać specjalny olej do blatów z drewna. Olejowanie cudownie podkreśla słoje i wydobywa naturalny urok drewna. Może powodować przyciemnienie drewna, co akurat jest korzystne, bo ociepla jego wybarwienie. Olejowanie przeprowadza się nawet 3 razy w roku.
Lakierowanie blatu
Drugim pomysłem na to, aby blat kuchenny drewniany wyglądał jak nowy, jest nałożenie na niego lakieru. Rozpoczynamy od przygotowania powierzchni. Surowe drewno należy zeszlifować papierem ściernym i odpylić. Stary lakier należy odtłuścić i spłukać, a po wyschnięciu przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernego i odpylić. Nowy lakier nakładamy zgodnie z instrukcją producenta. Utworzona powłoka jest bardzo trwała i jest bezproblemowa w utrzymaniu w czystości. Jednak na lakierze „lubią” powstawać rysy, które szybko zmieniają kolor na ciemniejszy. W takiej sytuacji zaleca się zeszlifowanie powłoki i ponownie polakierowanie blatu.
Lakierobejca -trzeci pomysł
Ciekawą opcją na przywrócenie świetności blatom kuchennym jest lakierobejca. Świetnie zabezpiecza blat i przy okazji bardzo delikatnie zmienia barwę drewna. Usunięcie lakierobejcy jest trudniejszy niż lakieru.
Farby do drewna
Renowację blatu kuchennego można przeprowadzić w jeszcze prostszy sposób. Wystarczy użyć odpowiedniej farby do blatów kuchennych. Nie wymagają one usuwania starych powłok ani nakładania warstwy podkładowej. Farba tworzy powłokę odporną na mycie oraz typowe zaplamienia kuchenne. Farby stosowane na blaty muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące kontaktu z żywnością.
Odnawianie blatu laminowanego
Blaty laminowane należą do najpopularniejszych akcesoriów do mebli kuchennych. Mają korzystny stosunek ceny do jakości. W przypadku zauważenia rys czy przebarwień warto przeprowadzić renowację blatu kuchennego. Najlepiej zdecydować się na pomalowanie go farbą do blatu kuchennego albo lakierem do powierzchni drewnopodobnych. Plusem farb jest różnorodność dostępnych kolorów, łatwość nałożenia powłoki i niewielki koszt. Świetnym pomysłem jest także oklejenie go specjalną okleiną z wybranym wzorem. Jeżeli blat laminowany jest mocno zniszczony lepiej wymienić go na nowy.
Renowacja blatu z kamienia
Blat z kamienia, np.: granitu nie nasiąka, jest odporny na zarysowania, wysokie temperatury i działanie substancji kwaśnych. Aby wyczyścić go z plam, wystarczy użyć zwykłych kuchennych detergentów, które nie zawierają amoniaku.
Renowacja blatu kuchennego to okazja, aby coś zmienić w kuchni. Jakaś nowość w kuchni odświeża wnętrze, wprowadza do niego powiew świeżości. Najważniejsze jest to, że samodzielne odnowienie blatu zapewnia sporo pozytywnych wrażeń i oszczędza spore środki finansowe.