Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?

Szafa najczęściej kojarzy się nam z przechowywaniem ubrań, wieszakami pełnymi koszul czy sukienek, szufladami wypełnionymi ładnie poukładanymi koszulkami i bluzami, czy różnego rodzaju dodatkami. Jednak jej zastosowanie nie musi się na tym kończyć. Nowoczesne szafy mogą być wyposażone w rozwiązania, które pozwolą w idealnych warunkach przechowywać krawaty, przedmioty codziennego użytku, podróżne torby, a nawet sezonowo używane sprzęty. Funkcjonalna, ergonomiczna budowa, przemyślany, indywidualny projekt pozwoli intuicyjnie zagospodarować wnętrze mebla. Im więcej mamy do przechowania, tym rozsądniejszym wydaje się wybór szafy na całą ścianę. Czy jednak w każdym przypadku szafa na całą ścianę będzie najlepszym rozwiązaniem?

Do jakich wnętrz pasuje szafa na całą ścianę?

Szafa na całą ścianę, a przede wszystkim jej design, nie jest odgórnie przypisany do konkretnego stylu. O tym, jak ma prezentować się szafa, decydujemy sami, przede wszystkim wybierając odpowiednie fronty. A tu mamy mnogość możliwości. Różne style aranżacyjne, będą wymagały zaangażowania innego rodzaju wykończenia. Szafa zabudowana na całą ścianę ma finalnie realizować założenia stylu, jaki ma przewodzić we wnętrzach naszych mieszkań czy domów. W zależności od tego, na jaki rodzaj frontów się zdecydujemy, szafa może spełniać założenia niemal każdego stylu – od tradycyjnego, klasycznego, przez skandynawski, hygge, minimalistyczny po retro, loftowy czy industrialny.

Drzwi przesuwne czy klasyczne w szafie na całą ścianę?

Szafa na całą ścianę może być wyposażona w drzwi otwierające się klasycznie lub w sposób przesuwny. W zasadzie wybór sposobu otwierania z jednej strony uzależniony jest od przestrzeni, w której szafa ma stanąć. Jeśli w miejscu docelowym jest wystarczająco dużo miejsca na otwieranie uchylne, to ze względów ekonomicznych można zdecydować się na klasycznie otwierające się drzwi. Jednak jeśli tej przestrzeni brakuje, to konieczne będzie zastosowanie szafy z drzwiami przesuwnymi, dzięki czemu szafa na całą ścianę będzie w pełni spełniać swoją funkcję nawet w wąskich korytarzach, czy mniejszym salonie lub sypialni.

Szafa na całą ścianę — jakie fronty wybrać?

O designie szafy na całą ścianę decydują przede wszystkim jej fronty. Potencjał wykończeniowy jest tu niemal niczym nieograniczony. Możemy przebierać w sposobie wykończenia frontów, tak samo, jak w ich kolorystyce. Zobaczmy więc, jakie mamy możliwości i jakie fronty wybierane są najczęściej dla danego stylu aranżacyjnego.

– Fronty gładkie – uniwersalnym rozwiązaniem, które wpisze się w większość stylów, będzie wybranie gładkich frontów. Świetnie sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych, w których królują proste formy. Doskonale uzupełnią też przestrzenie klasyczne czy nowoczesne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać nieco kolorystyką, czy też wykończeniem frontów w macie lub połysku. Gładkie fronty w szafach na całą ścianą są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli szafa ma stanąć w niewielkim pomieszczeniu. Wówczas uda się nam osiągnąć efekt przestronniejszego i jaśniejszego wnętrza, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na szafę na całą ścianę z lustrem.

– Fronty frezowane – ze stylistyką klasyczną będą także doskonale korespondowały fronty frezowane. Frezy pięknie podkreślą charakter tradycyjnie zaaranżowanych salonów, czy też sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ozdobne fronty stanowiły spójny element dla aranżacji utrzymanej w stylistyce skandynawskiej, tworząc przytulniejszą atmosferę.

– Fronty ażurowe – aktualnie bardzo popularnymi frontami są właśnie te ażurowe. Szafa na całą ścianę w sypialni lub salonie, wykończona np. plecionką wiedeńską czy poziomymi listewkami jest dość uniwersalna i wpisze się w we wnętrza utrzymane w duchu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Wielką wartością ażurowego wykończenia jest jego naturalny charakter, dodający wnętrzom lekkości.

Szafa na całą ścianę w salonie czy w sypialni?

Nowoczesne szafy na całą ścianę nie muszą skrywać się gdzieś w kącie w sypialni, pozostając jedynie praktycznymi meblami, które nie cieszą oka. Dzisiaj „szafa jak ściana” może równie dobrze uzupełniać przestrzeń salonu, stając się jego ozdobą i integralną częścią całej stylistyki królującej w tej przestrzeni. Praktyczny wymiar szafy na całą ścianę pozwala jej zastępować takie meble jak komody, regały czy witryny.

Zastosowanie szafy do zabudowy nie ogranicza się też jedynie do pełnienia funkcji garderoby, optymalne, indywidualne projekty, idealnie wykorzystujące przestrzeń zarówno sypialni, jak i salonu sprawiają, że szafa będzie doskonale służyć do przechowywania tekstyliów, różnego rodzaju akcesoriów, sprzętów, z których korzystamy sezonowo. W szafę na całą ścianę uda się też wkomponować inne meble, np. łóżko, biurko, szafkę pod sprzęt RTV czy wygodne siedzisko (jeśli szafa ma trafić do przedpokoju).

Czy warto zabudować całą ścianę jedną szafą?

Szafa na całą ścianę jak już wiemy, może uzupełniać przestrzeń różnych pomieszczeń. Szafa na całą ścianę z lustrem doskonale sprawdzi się w niewielkiej sypialni, w której będzie pełnić funkcje pojemnej, funkcjonalnej garderoby, z możliwością przechowywania rzadziej używanych przedmiotów. Szafa w salonie poza odgrywaniem standardowej roli w postaci garderoby może sprawdzić się jako wielofunkcyjny mebel, który będzie szafą, komodą, szafką pod telewizor i witryną w jednym. W korytarzu natomiast pomieści wszelkiego rodzaju kurtki, czapki, szaliki czy buty, a przy okazji stanie się wygodnym siedziskiem, który posłuży do wygodnego zakładania obuwia.

Zatem szafa na całą ścianę to pomysł warty co najmniej rozważenia. Jego praktyczne, ale i wizualne wartości składają się nie tylko na funkcjonalny, ale także na designerski mebel, który z powodzeniem wpisze się w każdą aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Komu przypadną do gustu fotele uszaki?

Fotele uszaki od lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego! Ich wyjątkowa konstrukcja zapewnia niezwykłą wygodę, a jednocześnie pięknie się prezentuje. Komu przypadnie do gustu uszak? Jak powstał fotel uszak?…

Zadbaj o wyposażenie ogrodu na lato

Wiosna i lato to czas, gdy pogoda nam dopisuje i możemy wreszcie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Doskonałym miejscem na odpoczynek jest ogród. Nie każdy go posiada, ale jeżeli…

Na co zwracać uwagę wybierając meble kuchenne?

Meble kuchenne stanowią kluczowy element wyposażenia każdej kuchni, odgrywając znaczącą rolę w codziennym życiu kuchennym, zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i niestety, po zakończonym gotowaniu i konieczności sprzątania. Dlatego tak…

Idealne meble do ogrodu

Ogród to przestrzeń, która powinna cieszyć nas swoim pięknem i harmonią, ale również umożliwiać nam odpoczynek i relaks płynący z obcowania z naturą. Dlatego też odpowiednie zaaranżowanie przydomowej przestrzeni powinno…

Jakie meble do przedpokoju?

Długi i wąski przedpokój to niezwykle trudna przestrzeń, która wymaga wielu dobrych rozwiązań aranżacyjnych. Jednym z nich jest dobór mebli, które będą do wąskiego przedpokoju pasować pod wieloma względami. Jakie…