Urządzając wnętrze w loftowym stylu, warto zapoznać się z historią jego powstania, zasadami panującymi w pomieszczeniach w tym stylu i detalach, na które warto zwrócić uwagę, a które wydobędą surowy charakter wnętrza. Dzięki temu stworzysz przemyślaną kompozycję mebli oraz dodatków, za pomocą których przeniesiesz klimat hal magazynowych i opuszczonych hal produkcyjnych do mieszkań, ulokowanych w samym centrum miasta. W jaki sposób dobrać meble do salonu, sypialni i pokoju młodzieżowego w stylu loft?
Historia stylu industrialnego
Kryzys ekonomiczny w USA, przypadający na lata 60. XX wieku sprawił, że pustoszące hale magazynowe, fabryki i inne budynki przemysłowe były adaptowane na mieszkania. Polubiła je rzesza artystów, którzy cenili duże okna i pozbawione zbędnych detali wnętrza. Niska cena, niebanalny styl i możliwość personalizacji sprawiły, że lokale te skupowano przez bohemę artystyczną, przedstawicieli biznesu, showbiznesu i finansów. W ciągu 20 lat te odarte z luksusu, surowe i dotychczas niewykorzystane przestrzenie, stały się drogimi i pożądanymi nieruchomościami. Od tamtego czasu stały się popularne nie tylko na nowojorskich przedmieściach, ale też w europejskich stolicach mody oraz w Polsce.
Cechy charakterystyczne stylu loftowego
- Duża przestrzeń, charakterystyczna dla opuszczonych fabryk
Choć dzisiaj rzadko spotyka się mieszkania hard loft, czyli powstałe z przemiany budynku przemysłowego na lokal mieszkalny, to jednak warto zachować tę główną cechę. Dlatego dobrze by było, żeby nawet mieszkania soft loft w nowopowstałych budynkach były dość przestronne. Jednak nawet w niewielkim pomieszczeniu stworzenie industrialnego klimatu nie będzie problemem. - Odpowiedni dobór materiałów
W loftowych wnętrzach nie może zabraknąć materiałów, charakterystycznych dla tego stylu: beton (w postaci płyt betonowych lub preparatu z cementu i kwarcu, imitujący tynk betonowy), czerwona cegła, metal, drewno lub okleina inspirowana tym naturalnym surowcem. - Duże okna, przeszklone lub drewniane drzwi
Stanowiące pozostałość po fabrykach duże okna i duże drzwi lub drewniany panel przesuwny, adaptowany do roli drzwi sprawdzi się tutaj idealnie. - Ciemna kolorystyka, bazująca na kolorach odpadów fabrycznych
Kolorem wiodącym jest szarość, czerń i chłodne odcienie beżu. Zdarzają się czerwone lub rdzawe akcenty, które możesz zastosować w tekstyliach.
Sypialnia w loftowym stylu
W aranżacji sypialni warto postawić na duże łóżko dwuosobowe z wysokim zagłówkiem, pojemną szafę z drzwiami przesuwnymi, które nawiązują do tych rodem z hal przemysłowych. Wybierając meble do sypialni kieruj się ich stylistyką – naturalne rysunki słojów, pojawiające się sęki oraz czarne akcenty kolorystyczne w postaci metalowych nóżek lub listew okalających szafę lub fronty szuflad i szafek. Idealnie byłoby, gdyby meble posiadały mocne, metalowe uchwyty. Taką mocną oprawę mogą mieć też lampy, najczęściej pozbawione kloszy lub uzupełnione o minimalistyczne zabezpieczenie żarówek. Jeżeli chodzi o dekoracje, warto ograniczyć ich ilość i bazować na trzech kolorach: szarości, czerni i bieli. Dlatego wybierając tekstylia kieruj się wysoką jakością materiałów oraz brakiem zbędnych detali.
Pokój młodzieżowy w stylu industrialnym
Czy meble do pokoju młodzieżowego, urządzonego w stylu loft, muszą mieć metalowe elementy? Nie! Choć przyjęło się, że to jest to detal charakterystyczny dla industrialnych wnętrz, nie jest jedynym. Aranżację pokoju dorastającego dziecka możesz urządzić bazując na ponadczasowych, szarych i jednolitych meblach z dodatkiem dekorów inspirowanych naturalnym dębem. To właśnie ten akcent wpisuje się w loftowy styl. O resztę zadbasz dzięki detalom – może uda się zaprojektować betonową ścianę lub ułożyć cegły w towarzystwie grafitowych paneli? Zamiast firan i zasłon, zainstaluj w oknach ciemne rolety, w roli lamp sprawdzą się konstrukcje z rur i żarówek. Zwróć uwagę na metalowe koszyki i kosze na śmieci, które ustawione w pokoju nastolatka, podkreślą surowy wystrój. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa w postaci kolorowych tekstyliów, choć sugerujemy trzymanie się kolorów czerwieni.
Surowa stylistyka salonu w stylu loft
Tak jak w pozostałych pomieszczeniach, tak i tutaj nie może zabraknąć mebli utrzymanych w stylistyce loft. Wybierz te w złocistym odcieniu dębu, wzbogacone o czarne elementy. Doskonale prezentuje się stół z blatem w odcieniu Dąb Artisan osadzony na metalowych, skośnych nogach lub podstawie. W tej samej stylistyce ustaw dużą komodę lub zdobycze z targu staroci, np. lampy imitujące reflektory. Doskonale sprawdzą się tutaj witryny, regały i półki z metalowymi konstrukcjami oraz lustra w czarnej ramie.
Rabaty na wybrane meble FORTE
W ofercie FORTE znajdziesz kolekcje mebli do salonu, sypialni i pokoju młodzieżowego w stylu industrialnym. Koniecznie śledź stronę z promocjami, jeżeli chcesz kupić meble z rabatem: https://www.forte.com.pl/promocje.
Informacje zawarte w artykule nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i są publikowane wyłącznie w celach informacyjnych. Ze względów technologicznych, widoczne na wyświetlaczach urządzeń i na wydrukach kolory mebli oraz artykułów dekoracyjnych mogą różnić się od rzeczywistych.