Wełna czesankowa – moc otulenia

Wełna czesankowa – ile potrzeba na koc? Ile kosztuje wełna czesankowa?

Tkaniny we wnętrzu mają ogromny wpływ na stylizację pomieszczeń. W dużym stopniu decydują o tym, jak postrzegamy klimat pomieszczenia. Przytulne wnętrza są prawdziwym wybawieniem jesienią i zimą – wprowadzają dobry nastrój i chronią przed chandrą. Wnętrze doskonale ocieplają dodatki z tkaniny z wełny czesankowej, np.: pledy i koce. Z wełny czesankowej  można wykonać czapki, rękawiczki, swetry, sukienki, bezrękawniki i szalki, które przyjemnie otulają ciało swoją miękkością i ciepłem. Z tego rodzaju wełny można wykonać bardzo ciekawe i ujmujące swoim pięknem dekoracje oraz torebki i kapelusze. Czym więc jest wełna czasankowa i ile jest jej potrzebne m.in. na koc czy poduszkę?

Czym jest wełna czesankowa?

Jest to bardzo delikatna wełna o grubym splocie przypominającym sznur. Produkuje się ją z okrywy (owłośnienia) owiec, np.: owiec szetlandzkich, merynosów australijskich. Jest doskonała do filcowania. Przed przędzeniem włókna wełny są  czesane specjalnymi szczotkami, a następnie układane płasko, równolegle do siebie. Efektem  jest tkanina z wełny czesankowej, która    charakteryzuje się grubymi, plecionymi splotami wyglądającymi niezwykle dekoracyjnie. Tkanina z wełny czesankowej dostępna jest w pełnej gamie kolorystycznej, więc każdy nabywca znajdzie kolor, który przypadnie mu do gustu i będzie pasował do typu urody lub aranżacji wnętrza.

Właściwości wełny czesankowej

Wełna czesankowa jest ceniona przez osoby, które uwielbiają szydełkować lub robić na drutach i własnoręcznie wyczarowują cudeńka w postaci ubrań, poszewek, koców, czy dekoracji. Przedmioty wykonane z tkaniny czesankowej są przyjemne w dotyku, miękkie i nie podrażniają skóry.  Tkanina z wełny czesankowej jest delikatna, przyjemnie ogrzewa i łagodzi napięcie mięśniowe oraz poprawia krążenia. Otulając tkaniną z wełny czesankowej, odczuwa się przyjemne ciepło, ale nie przegrzewa się organizmu. Zapewnia stałą temperaturę ciała, wpływa korzystnie na lepsze samopoczucie. Wełna merynosów cechuje się wysoką zawartością lanoliny, co sprawia, że trudniej się brudzi i ma właściwości samooczyszczające. Rzeczy wykonane z tkaniny z wełny czesankowej nie wymagają częstego prania, ponieważ włókna wełniane tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom. Nie wytwarzają się brzydkie zapachy.

Koce z wełny czesankowej

Najpopularniejszym produktem z tkanin z wełny czesankowej są koce, cechujące się sporą wagą. Po przykryciu się takim kocem człowiek odnosi wrażenie otulenia, takiego jak w momencie przytulenia się do bliskiej osoby. Koce z wełny czesankowej  to hit sezonu, polecane są na portalach społecznościwowych. Ceny takich koców rozpoczynają się od 300 zł. W internecie jest mnóstwo porad, jak samodzielnie wykonać koc z wełny czesankowej. Do wykonania koca potrzebne jest 4 kg wełny. Koszt jednego kilograma waha się od 80 do 150 złotych.

Tkanina z wełny czesankowej jest bardzo dekoracyjna, przytulna i miękka. Miło otula ciało i sprawia, że czas mija w przyjemnej atmosferze. Dodatki z wełny czesankowej nadają wnętrzu ciepłego, miłego klimatu i są wspaniałym dodatkiem do sypialni, salonu lub pokoju dziecięcego.

Czy wełna czesankowa jest tkaniną hipoalergiczną?

Choć tkanina z wełny czesankowej jest delikatna, otulająca i przyjemna w dotyku, może nie być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają skórę wyjątkowo wrażliwą, podatną na różnorakie wpływy z zewnątrz. Dla takich osób polecana jest za to gładka tkanina z wełny czesankowej. Korzystanie z niej na pewno zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych podrażnień.

Z punktu widzenia medycznego, wełna czesankowa jest produktem hipoalergicznym, czyli przeznaczoną dla osób, które są uczulone na różnego typu substancje pokarmowe, czy roślinne.

Z drugiej jednak strony, wełna czesankowa może być siedliskiem kurzu i roztoczy, a to alergeny, które nawet u osób, na pozór całkiem zdrowych, mogą powodować nieprzyjemne objawy typu swędzenie, kichanie czy katar.

Tkanina z wełny czesankowej – konserwacja

Wiemy już, że tkaniny z wełny czesankowej lubią kurz i roztocza. Warto zatem od czasu do czasu wietrzyć tkaninę z wełny czesankowej. Nie decydujmy się raczej na jej pranie. Po pierwsze, jest to tkanina ciężka, może narobić szkody w naszej pralce, jeśli załadujemy ją za mocno. Po drugie, wełna po praniu straci na swojej miękkości, w najlepszym przypadku na pewno nie będzie wyglądać zbyt ładnie, a w najgorszym może po prostu nie nadawać się do użytku.

Wykorzystanie wełny czesankowej we wnętrzach

Wełna czesankowa to nie tylko materiał na koce. Niektórzy wykonują z niej także poduszki, dywaniki lub serwety. Jej niebywałą zaletą jest to, że występuje ona prawdopodobnie we wszystkich kolorach, jakie można sobie wymarzyć – można więc użyć jej do wykonania dodatków do pomieszczeń każdego typu, od kuchni, po salon czy sypialnię.

Zwariowane pomysły – wełna czesankowa nie tylko na koce i poduszki

wełna czesankowa na koc
wełna czesankowa na koc

Z wełny czesankowej, z której nie została wykonana żadna tkanina, można również robić dekoracje samodzielnie. Świetnie sprawdzi się jako materiał do ozdabiania kartek w stylu scrapbookingu. Wełna w różnych odcieniach może pięknie prezentować się na ramkach do zdjęć, zaproszeniach, laurkach czy na pisankach.

Z wełny czesankowej można zrobić filcowane arkusze, może powstać też bardzo cienka tkanina z wełny czesankowej. Można z niej wykonać płatki kwiatów, serduszka lub inne fantazyjne wzory i kształty. Sprawdzi się również, jeśli chcemy wykonać swoje własne maskotki – misie, ptaszki lub słodkie, kosmate koty. W internecie znajdziemy wiele poradników na to, jak zrobić np. kunę, myszkę czy baranka wielkanocnego z filcowanej wełny.

Wełna czesankowa oraz cienka tkanina z wełny czesankowej mogą również posłużyć jako materiał ozdobny do przeróżnych figur styropianowych np. bombek, jajek. Wystarczy, że użyjemy specjalnego kleju i możemy stworzyć własną ozdobę świąteczną, którą możemy wręczyć komuś w prezencie. To świetny sposób na relaks!

Wełna czesankowa sprawdzi się także do torebek, woreczków czy szalików!

Z wełny czesankowej można też tworzyć zakładki do książki, swetry, skarpety i kapcie zimowe. Tkanina z wełny czesankowej to materiał również na męskie ubrania, więc można swobodnie wykorzystywać ją przy własnoręcznym wykonywaniu akcesoriów takich jak torebki, woreczki, czapki, szaliki lub kominy. Jest również opcja, by tworzyć z wełny czesankowej koszyczki na biżuterie lub inne drobiazgi. Koszyczki takie wyglądają bardzo pięknie, można umieścić je na półce lub stoliku, wrzucić do niego cukierki w papierkach lub orzeszki.

Dla pań ciekawym pomysłem może być też wytwarzanie korali z wełny czesankowej. Możemy wybrać sobie interesujący nas kolor i oto mamy własnoręcznie wykonaną ozdobę, która będzie na pewno bardzo fajną pamiątką, sprawdzi się również jako podarunek.

Ciekawym i zabawnym pomysłem na prezent dla siostry, mamy, żony lub babci jest pudełeczko z przykrywką wykonane z wełny czesankowej, w którym można wsadzić bransoletkę, koraliki lub nawet pierścionek zrobiony z tego samego materiału. To uroczy upominek na każdą okazję!

Tkanina do wszystkiego

Bez względu na to, co planujemy robić z wełny czesankowej lub wykonanej z niej tkaniny, jest to bardzo dobry, trwały materiał, zdecydowanie wart swojej ceny. Sprawdza się przy produkcji płaszczy, akcesoriów zimowych takich jak czapki, szaliki czy kominy, może być z powodzeniem wykorzystany jako tkanina na koce, poduszki i swetry. Bardzo przyjemnie otula ciało, sprawdzi się zatem jako okrycie na mroźne wieczory z ciepłą herbatą.

Wełna czesankowa jest idealnym materiałem do robótek ręcznych z użyciem igły, szydełka lub kleju. Niezależnie od sposobu wykonania, wszystkie ozdoby z wełny czesankowej wyglądają uroczo i ślicznie, w sam raz na prezent dla bliskiej osoby. W internecie dostępna jest cała masa inspiracji, toteż zabawa z wełną czesankową może nie mieć końca.

Wełnę czesankową można kupić w sklepach plastycznych jako materiał do zdobienia. Jeśli zależy nam bardziej na tkaninie z wełny czesankowej, dobrym kierunkiem poszukiwań będą po prostu sklepy z materiałami, również internetowe. Oczywiście można również kupić gotowe już ozdoby, koce i akcesoria wykonane z wełny czesankowej, jeśli brakuje nam chęci, czasu lub umiejętności na samodzielne robótki ręczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like