Wyciszenie pokoju sprawdza się wszędzie tam, gdzie domownicy narzekają na za duży poziom hałasu.
Zazwyczaj ludzie marzą o komfortowym, cichym mieszkaniu domu było cicho i spokojnie. Nadmierne hałasy z zewnątrz lub od sąsiada, potrafią zakłócić rytm życia i spowodować brak odpoczynku. Rozdrażnienie i zły nastrój są w takiej sytuacji normą. Halasy dobiegające zewnątrz utrudniają zasypianie dzieciom. Sąsiadów trudno jest zmienić, bo oznaczałoby to kolejną przeprowadzkę. Na odgłosy z zewnątrz, typu ruchliwa droga, raczej nie mamy wpływu. Jedynym sensownym wyjściem jest wyciszenie pokoju. Niechciane dźwięki przestaną dochodzić do naszych uszu i zyskamy zaciszne mieszkanie.
Wyciszenie pokoju tanim kosztem
Bloki, kamienice nie są specjalnie dźwiękochłonne. Niechciane odgłosy od sąsiadów, czy z ulicy stanowią spory codzienny problem. Jeżeli w mieszkaniu panuje wieczny hałas, warto pomyśleć o jego wygłuszeniu. Dobrą wiadomością jest fakt, że wyciszanie mieszkania/domu, można przeprowadzić bez remontu. W zupełności wystarczy zmiana aranżacji. Wygłuszenie ścian powodują meble: duża szafka, regał, szafki wiszące, a najlepiej klasyczna meblościanka (która znów wraca do łask) to naturalne przeszkody dla dźwięku- znakomicie tłumią odgłosy dochodzące od sąsiadów – głośna muzyka od sąsiadów, szczekający pies, kłócące się dzieci, przestają być problemem. Dywany i wykładziny świetnie wygłuszają podłogi, a przy okazji ocieplają wnętrze. Z kolei okna dobrze wygłuszają grube zasłony z pluszu. Wspomniane sposoby zmniejszą hałas, ale nie wygłuszą go zupełnie.
Profesjonalne wygłuszenie mieszkania
Jeżeli źródeł hałasu jest kilka i jest on bardzo uciążliwy, a triki z meblami i wykładziną nie rozwiązują problemu, to pozostaje profesjonalne wyciszenie pokoju, za pomocą materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Skuteczne wygłuszenie ściany możliwe jest już na etapie budowy domu lub w trakcie poważniejszego, wieloaspektowego remontu. Połączenie płyt akustycznych z wełną mineralną daje znaczącą ochronę przed hałasem. Ten sposób można stosować w pomieszczeniach pozbawionych wilgoci. Inaczej mówiąc doskonale sprawdzi się w pokojach. Niestety, nie jest to dobry pomysł do kuchni i łazienki.
Panele ścienne- dla efektu, ciepła i ciszy
Panele ścienne tapicerowane są nie tylko skuteczną izolacją cieplną i akustyczną, ale także estetycznym elementem wykończeniowym. Najczęściej składają się one z drewna, gąbki oraz dekoracyjnej tkaniny. Dostępne są w pełnej i niezwykle różnorodnej palecie kolorów i wzorów. Można je dobrać zgodnie ze swoim gustem. Panele przykleja się klejem lub na rzepy i zawsze wyglądają fenomenalnie.
Wyciszenie sufitu
W mieszkaniach w bloku lub innych budynkach wielorodzinnych, problemem są hałasy nad naszym mieszkaniem. Wyciszenie sufitu to propozycja godna uwagi. Przy okazji zyskuje się fantastyczną aranżację i docieplenie mieszkania. Podwieszany sufit ludzie cenią za swoją skuteczność akustyczną. Do jego stworzenia wykorzystuje się watę szklaną i płyty gipsowo-kartonowe. Podwieszany sufit jest skuteczny w tłumieniu hałasów, a dodatkowo ma kilka, niezwykle lubianych walorów estetycznych – można zamontować w nim dodatkowe oświetlenie, co optycznie powiększy przestrzeń oraz doda jej elegancji i blasku. Świetnie sprawdza się w stylu skandynawskim i we wszelkich innych nowoczesnych aranżacjach. Jego dodatkową zaletą jest wyrównanie proporcji w wysokich mieszkaniach, co dodaje harmonii we wnętrzu – niższy pokój staje się bardziej przytulny. Odpowiednikiem sufitu podwieszanego są kasetony sufitowe. Są one przeznaczone dla osób, które chcą wygłuszyć pokój, ale zdecydowanie bardziej gustują w klasycznych stylach i wybierają proste rozwiązania niewymagające zbyt wielkiego wysiłku podczas montażu.
Nowoczesne drzwi
Szczelne drzwi mają ogromne znaczenie dla osiągnięcia stanu ciszy w mieszkaniu. Na rynku dostępne są modele drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, które chronią dom i pokoje przed niechcianymi dźwiękami. Taki model drzwi zapewnia spokój domownikom, nawet jeżeli inni domownicy zapraszają gości, czy słuchają muzyki. Skuteczną opcją wygłuszania drzwi jest użycie specjalnych gum izolujących. Montuje się je w futrynie i dzięki temu dźwięk zostaje zamknięty w danym pomieszczeniu. Nie wydostaje się na zewnątrz i nie zagłusza spokoju innym domownikom. Dźwiękoszczelne okna zbudowane są z kilku szyb i mają wysoką skuteczność w tłumieniu hałasów z zewnątrz. Sprawdzą się w budynkach położonych przy ruchliwych drogach, obok przyjazdu kolejowego, na dużych osiedlach, czy w centrach miast.
Powrót do tradycji – okiennice
Tradycyjną metodą wyciszania pokoju są okiennice. To najstarsza metoda zabezpieczenia okien przed czynnikami zewnętrznymi. W słoneczne dni stanowią barierę przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza, a podczas w chłodniejszych dni chronią przed deszczem i wiatrem. Stanowią również dobrą barierę akustyczną i termiczną. Niegdyś okiennice w formie skrzydeł produkowano jedynie z drewna. Obecnie zrobione są z różnych materiałów. Czy wróci na nie moda, to czas pokaże. Jak na razie warto je odnotować jako ciekawy trend i przypomnieć sobie ich właściowości. Sposoby montażu umożliwiają zamocowanie skrzydeł na już wstawionym oknie, np. na zawiasach bezpośrednio do ściany bądź ramy okna oraz do wewnątrz mieszkania. Trzeba przyznać, że okiennice poprawiają estetykę budynku. Przeznaczone są głównie do domów jednorodzinnych. Jeszcze na początku XX wieku były umieszczane w oknach kamienic. Nie tylko wyciszały pokój od ulicznego gwaru, ale także pozwalały na zachowanie prywatności przed wzrokiem sąsiadów.
Nowoczesnym pomysłem na wyciszenie pokoju jest mata wygłuszająca, czyli rodzaj specjalnej pianki przeznaczonej do akustycznej na podłogach, ścianach i stropach. O jej zamontowaniu trzeba pomyśleć przed wykończeniem podłogi, ponieważ maty kładzie się pod płytki ceramiczne, parkiet, linoleum, wylewki betonowe. Ich ogromną zaletą jest odporność na pleśnie, robactwo i wilgoć. Matę kupuje się na arkusze lub w rolach. Ich cena jest umiarkowana i nie przeraża.