ocet na ćmę bukszpanową

Woda z octem na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy przeciwnik dla polskich ogrodników. Ocet na ćmę bukszpanową to sprawdzona metoda walki ze szkodnikiem.

Ćma bukszpanowa powszechnie występuje w Azji – głównie w takich krajach jak:.Chiny, Tajwan, Korea, Indie, wschodnia Rosja. Do Polski trafiła w 2012 roku. Została przywieziona na towarach z tamtej części globu. Wcześniej niż w Polsce zadomowiła się Niemczech, Holandii, Francji, Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. Do Europy ten szkodnik przybył najprawdopodobniej wraz z transportem bukszpanów. Nazywa się ją także ćmą azjatycką. Niestety, w Polsce ma się świetnie, klimat jej odpowiada, a to oznacza kłopoty dla ogrodników. Jest to kolejny uciążliwy szkodnik, którego trzeba zwalczać. Wśród wielu metod walki z larwami jest ocet na ćmę bukszpanową.

Żerowanie na bukszpanach

W Polsce ćmy bukszpanowe żywią jedynie bukszpanami. Niezauważone, a zatem niezwalczane mogą w kilka tygodni ogołocić je z liście oraz niezdrewniałych pędów. Krzewy stają się brzydkie i często dochodzi do ich obumarcia. Ćma bukszpanowa to gatunek motyla nocnego. Jej gąsienice żywią się liśćmi i pędami wszystkich gatunku bukszpanów. Postacie dorosłe nie żerują już na bukszpanach. Jedynie rozmnażają się i szukają kolejnych roślin żywicielskich. Dorosłe ćmy są niedostrzegalne na bukszpanach, bo są aktywne w nocy i mają dość niepozorny wygląd – rozpiętość ich skrzydeł wynosi około 4 cm. Zdecydowanie łatwiej zauważyć żerujące na bukszpanach gąsienice, zwłaszcza starsze, tuż przed przepoczwarzeniem się, kiedy wyrządzają największe szkody. Jeżeli ktoś zauważy takiego „gościa” na swoich bukszpanach, od razu powinien szykować ocet na ćmę bukszpanową.

Kolory ćmy bukszpanowej

Aby rozpoznać szkodnika naszego bukszpanowego żywopłotu, trzeba wiedzieć, jaki ma kolor. Wyróżnia się białą i brązową ćmę bukszpanową. Częściej spotykana jest odmiana biała. Motyle mają ubarwienie białe opalizujące z brązowym obramowaniem obu par skrzydeł. Brązowa ćma bukszpanowa to rzadko spotykana- ma odcień brązowy z fioletowym połyskiem i białymi, półksiężycowatymi plamami. Świeżo wyklute gąsienice tej ćmy mają kolor zielony z brązowymi liniami wzdłuż ciała. Jedzą głównie najmłodsze liście bukszpanu. Starsze gąsienice są ciemniejsze z brązowymi paskami po bokach. Osiągają 4 cm długości i cechują się wyjątkową żarłocznością.

Dorosła ćma bukszpanowa

Naturalni wrogowie ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa stosunkowo niedawno pojawiła się w Polsce i przez długi czas nie miała naturalnych wrogów, co ułatwiło jej ekspansję. Od pewnego czasu obserwuje się, że stała się przysmakiem dziko żyjących ptaków takich, jak: mazurki, sikorki bogatki, wróble, zięby. Do ogrodu łatwo je zwabić wieszając budki lęgowe. Z ptactwa domowego ćmę zjadają kury. Zaproszenie naturalnych wrogów ćmy do ogrodu, to gwarancja, że larwy nie uczynią aż tak wielkich szkód. Ptaki są przyjaciółmi ogrodników i wręcz uwielbiają ogrody, bo mają idealne miejsce do żerowania.

Objawy żerowania larw i gąsienic ćmy bukszpanowej

Zniszczone liście oraz pędy bukszpanu to znak, że mamy do czynienia z ćmą bukszpanową. Kolejnym objawem ataku szkodnika jest wygląd gałązek – pokrywają się one przędzą, miejscami gęstą, przypominającą pajęczynę. Zauważyć też można odchody szkodników. Zwalczanie ćmy bukszpanowej odbywa się w kilku etapach – od kwietnia do października. Podstawą jest systematyczne przeglądanie krzewów, ponieważ tylko wtedy można wcześnie wykryć wroga.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Kiedy zauważymy gąsienice lub larwy ćmy bukszpanowej, niemal odruchowo zbieramy gąsienice lub spłukujemy je za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Pędy, na których zostało mało liści, niestety trzeba wyciąć i spalić. Zabieg ten można stosować również w przypadku żywopłotów. Czasem działają pułapki feromonowe – pojemniki lejkowe wielkości niewielkiej doniczki, z lepką substancją w środku. Wiesza się je w ogrodzie blisko bukszpanów. Zapachy, które warto umieścić wewnątrz to cynamon, kardamon, świerk i mięta. Przyciągają one samców ćmy bukszpanowej. Taki sposób sprawi, że część jaj nie zostanie zapłodnionych.



Larwa ćmy bukszpanowej

Woda z octem na ćmę bukszpanową – oprysk tani i skuteczny

Stosowanie oprysków chemicznych to ostateczność. Nie są bezpieczne dla roślin. Dlatego lepiej najpierw spróbować zwalczać szkodnika domowymi sposobami, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka i roślin. Poza tym są znacznie tańsze niż chemia ogrodnicza i dostępne od ręki. Można je wykonać ze składników, które mamy w domu. Woda z octem na ćmę bukszpanową to oprysk naturalny, łatwy w przygotowaniu i tani. Jest równie skuteczny, jak drogie chemiczne środki. Wystarczy wymieszać cztery łyżki octu, trzy łyżki oleju rzepakowego i 0,5 litra wody. Następnie zaatakowane krzewy należy dokładnie spryskać tak przygotowanym opryskiem. Po 30 minutach opłukujemy bukszpan silnym strumieniem wody. Larwy po takim zabiegu nie mają szans na przetrwanie i po prostu giną. Opadają na ziemię. Martwe larwy należy zebrać do plastikowego worka i odpowiednio zutylizować. Oprysk trzeba powtarzać nawet kilka razy w sezonie kwiecień- październik.

Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła

Szare mydło ( potasowe), to mieszanina różnych soli potasowych z innymi składnikami, m.in. gliceryną i chlorkiem sodu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe eliminują na szkodniki żerujące na roślinach. Oprysk z szarego mydła nadaje się do zwalczania ćmy bukszpanowej, mszyc, wełnowców czy przędziorków. Aby przygotować „trutkę” na ogrodowe szkodniki, należy 75 g mydła zetrzeć na tarce i rozpuścić w 5 l ciepłej wody. Oprysk na ćmę bukszpanową przeprowadza się w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada. Nie ma na co czekać, gdyż każdy dzień żerowania szkodnika powoduje ogromne szkody w wyglądzie bukszpanu.

Skutecznym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest wykorzystanie tytoniu. Szkodzi on nie tylko ludziom, ale także owadom. Pół kilo liści należy zaparzyć pięcioma litrami wody i odstawić na dobę. Gotowy wywar przecedzamy i używamy do likwidacji szkodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Żaluzje drewniane – czyszczenie i pielęgnacja

Żaluzje drewniane mają wiele zalet, nic więc dziwnego, że są tak chętnie wybierane do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Prezentują się bardzo efektownie, a naturalny materiał łatwo dopasować do wszelkich…

Jakie meble można i warto remontować/odnawiać?

Odświeżając własne mieszkanie często zastanawiamy się nad tym, czy warto kupić nowe meble, czy jednak lepiej jest wyremontować/odnowić lub nawet dokonać renowacji starych. Jeśli również stoisz przed takim dylematem, zachęcamy…