Remont starego domu, koszty – czy to się opłaca?

Osoby, które chcą zamieszkać we własnym domu, mają do wyboru dwie opcje- kupić dom na rynku pierwotnym, względnie wybudować go od zera lub wtórnym. Remont starego domu to doskonała okazja, aby urządzić go zgodnie ze swoim gustem.

Domy wybudowane w dawniejszych latach mają swój niepowtarzalny urok. Wiele osób ma sentyment do takiego domu z powodów osobistych – dom po babci, miejsce rodzinnych zjazdów, itp. Jeżeli planujemy kupić dom, a budynek powstały wiele lat temu kogoś zauroczył i jest w miarę dobrym stanie technicznym, to jest to znacznie tańszy zakup niż nowy budynek. Remont starego domu to też koszt i dlatego warto rozważyć wszystkie plusy i minusy kupna domu na rynku wtórnym. Zaletą kupna domu od kogoś jest to, że bardzo często można zamieszkać, chociaż w części budynku, a równolegle prowadzić prace remontowe.

Remont starego domu- czy to opłacalna inwestycja?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od stanu technicznego budynku, wielkości prac remontowych i oczekiwań nowego właściciela. Trzeba się liczyć, że nie wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania, np.: dotyczące ogrzewania da się wprowadzić do budynku powstałego, np.: w latach 60-tych XX wieku. Do tego może nowej rodzinie nie odpowiadać rozkład pomieszczeń. Bywa, że jest on niemożliwy do zmiany ze względu na konstrukcję budynku. Koszt remontu starego domu ustala się indywidualnie i może być trudny do przewidzenia, choć i tak mniejszy niż budowa nowego budynku od podstaw. Przy remoncie budynku najważniejsze jest ustalenie jego harmonogramu i kosztów. Jednym słowem- powodzenie takiej inwestycji zależy od właściwego przygotowania.

Sprawdzenie konstrukcji nośnej

Jeżeli kupujemy dom powstały wiele lat temu, to podczas oglądania trzeba zwrócić uwagę na stan ścian, np.: czy nie są popękane, zagrzybione, ani mocno uszkodzone. Jeżeli budynek jest bardzo w złym stanie, to konieczna będzie jego rozbiórka i postawienie nowego domu. W takiej sytuacji najlepiej szukać innej nieruchomości do kupienia. Jeśli nasze ściany są w dość dobrym stanie, to koszt remontu starego domu wydaje się korzystny. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie konstrukcji dachu. Całkowita wymiana dachu może znacząco podnieść koszt remontu i sprawić, że jego opłacalność stanie pod dużym znakiem zapytania. Zakres prac remontowanych uzależniony jest od stanu budynku, preferencji właściciela i jego możliwości finansowych.

Remont starego domu

Plusy remontu starego domu

Remont starego domu jest zwykle tańszy od budowy nowego budynku. Bryła stoi, są doprowadzone wszystkie media i pozałatwiane wszystkie formalności związane z wykorzystaniem gruntu. To bez wątpienia zmniejsza koszty inwestycji i eliminuje konieczność biegania po urzędach i oczekiwania na odpowiedzi urzędników. Jeżeli budynek nadaje się do zamieszkania, to można w nim mieszkać i równolegle prowadzić remont. Doprowadzanie domu do stanu, który odpowiada nowym właścicielom, trwa znacznie krócej, niż budowa nowej bryły budynku.

Minusy remontu starego domu

Niestety, nie ma róży bez kolców. W przypadku remontu starego domu bardzo często trudno jest przewidzieć efekt. Czasem brakuje właściwej dokumentacji, a rozkład pomieszczeń może nie do końca odpowiadać domownikom. Kapitalny remont generuje ogromne koszty. Nie można do końca przewidzieć wszystkich kosztów remontu starego budynku, ponieważ pewne sprawy wychodzą w czasie remontu, co oczywiście zwiększa nakłady na cele remontowe. Wiele osób uważa, że remont starego domu, to studia bez dna. Nawet po kilku latach mieszkania możemy znaleźć kolejną usterkę, która będzie wymagała szybkiej naprawy. „Niespodzianki”, które kryje taki budynek, utrudniają rozplanowanie harmonogramu remontu, przez co może on trwać nawet kilka lat. Kwestia, czy długość trwania remontu jest plusowa, czy minusowa, zależy od podejścia właścicieli. Jedni uważają, że jeżeli można w domu zamieszkać, to remont może być rozłożony w czasie, a prace mogą być wykonywane powoli, co sprawia, że koszty nie są tak odczuwalne dla rodziny. Inni sądzą, że rozłożenie remontu w czasie nie jest korzystne, bo chcieliby, aby dom spełniał ich oczekiwania jak najszybciej.

Najważniejsze prace remontowe

Zakres prac zależy od stanu budynku i zmian, jakie chce wprowadzić nowy właściciel. Są prace konieczne, np.: położenie nowych instalacji oraz prace upiększające i ulepszające funkcjonalność budynku. Najwięcej pracy jest zwykle z instalacją, wymianą rur i położeniem nowej podłogi. Na ogół rury wodno- kanalizacyjne w takich domach bywają już zawodne, więc trzeba się liczyć z przeciekami wody. Ponadto stara instalacja elektryczna może być niebezpieczna dla mieszkańców lub nawet wywołać pożar. Stare domy na ogół wymagają wymiany stolarki dachowej. Przebudowa zaczyna się od położenia nowej więźby dachowej i wymiany poszycia dachowego. Konieczna jest także wymiana instalacji grzewczej, a więc źródła ciepła. To elementy generujące największe koszty remontu starego domu.

Prace remontowe dotyczące podłogi i ścian

Po ukończeniu prac konstrukcyjnych i instalacyjnych przechodzi się do prac wykończeniowych, np.: do wymiany lub odnowienia stolarki okiennej, ścian i podłóg. Bywa, że renowacja starego domu wymaga wyrównania krzywizny ścian i podłóg, sporządzenia nowej wylewki. Na położenie nowej podłogi wraz ze wszystkimi pracami przygotowawczymi trzeba przeznaczyć zwykle 8-12% budżetu remontowego. Po renowacji ścian i uzupełnieniu ubytków należy je zagruntować preparatem ochronnym. Wtedy ściany będą miały lepszą chłonność, a farba będzie lepiej przylegać do podłoża ściany. Po renowacji ścian i uzupełnieniu ubytków należy je zagruntować preparatem ochronnym. Taki zabieg sprawi, że będą miały lepszą chłonność, a farba o wiele lepiej przylega do ściany.

Najczęściej prace remontowe nie wymagają zezwolenia na budowę. Wyjątkiem są sytuacje, gdy planujemy zmianę konstrukcji kotłowni, wymianę grzejników, czy wykonanie termoizolacji ścian. Wspomniany obowiązek obejmuje założenie nowej instalacji gazowej i ocieplenie ścian zewnętrznych w przypadku budynku wyższego niż 12 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przycinanie i formułowanie brzozy

Brzoza to jeden z licznych symboli przyrodniczych naszego kraju. Przycinanie i formułowanie brzozy to konieczny zabieg pielęgnacyjny. Brzoza to bardzo znane i cenione w Polsce drzewo. Rośnie w parkach, na…

Rozmiar materaca – jaki wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru materaca jest kluczowym elementem przy urządzaniu sypialni. Dopasowany do naszych potrzeb, będzie mieć znaczący wpływ na jakość snu oraz ogólny komfort użytkowania. Szeroki wybór różnych materacy jedno-…

Woda z octem na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy przeciwnik dla polskich ogrodników. Ocet na ćmę bukszpanową to sprawdzona metoda walki ze szkodnikiem. Ćma bukszpanowa powszechnie występuje w Azji – głównie w takich krajach…