biały nalot na ziemi w doniczce

Skąd biały nalot na ziemi w doniczce? Jak się go pozbyć?

Bywa, że pewnego dnia właściciel znajduje biały nalot na ziemi w doniczce. Nie do końca wie, skąd to się wzięło i co teraz zrobić, aby uratować kwiaty.

Nalot w ziemi w doniczce może mieć kolor: biały, szary lub żółtawy. Nie jest pożądanym elementem w wyposażeniu doniczki. Prawdopodobne są dwa wytłumaczenia – osad wapienny i pleśń. Wprawdzie osad wapienny świadczy o niekorzystnych warunkach dla roślin. Pleśń jest bardziej niebezpieczna, bo oddziałuje negatywnie również na ludzi. Może też świadczyć o poważniejszych problemach występujących w lokalu mieszkalnym. Biały nalot na ziemi w doniczce nigdy nie może być lekceważony. To nie tylko kwestia estetyki. Problem wywołuje niepokój właścicieli roślin doniczkowych.

Biały nalot na ziemi w doniczce – niespodziewany problem

Osoby, które lubią rośliny doniczkowe doskonale wiedzą, że nawet najlepsza pielęgnacja nie jest w stanie zapobiec wszystkim problemom i nie zagwarantuje roślinom wiecznego zdrowia. Wcześniej, czy później, przychodzi moment, że trzeba zmierzyć z białym nalotem na ziemi w doniczce. Aby zorientować się, czy mamy do czynienia z pleśnią, czy osadem wapiennym, trzeba się mu przyjrzeć i zaobserwować, czy jest bardziej miękki, puchaty lub twardy i dość trudno go usunąć? Osad i pleśń na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale powstają z różnych przyczyn. Ustalenie, czy biały nalot na ziemi w doniczce jest osadem, czy pleśnią, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju roślin i zdrowia domowników. Bywają sytuacje, że biały nalot jest równocześnie pleśnią i osadem wapiennym.

Jak rozpoznać: osad, czy pleśń?

Nalot jasny i twardy jest osadem. Pojawia się jako skutek podlewania rośliny twardą wodą. Wiadomo, że twarda woda zawiera sole wapnia zmieniające zasadowość podłoża. Trudno go usunąć. Po pewnym czasie kolor zmienia się na żółty. Nie wpływa negatywnie na roślinę i dość łatwo można zapobiegać jego powstaniu. Biały i miękki osad w doniczce, który przypomina watę lub grudki, to pleśń. Osłabia roślinę i ma w sobie pełno zarodników.

Przyczyny powstania pleśni w doniczce

Pojawieniu się białego nalotu na ziemi w doniczce w postaci pleśni, sprzyja zbytnia wilgotność powietrza w pomieszczeniu lub podłoża, zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura otoczenia. Czasem wystarczy przesadzenie rośliny do za dużej lub za małej doniczki. Problem pleśni może spowodować brak lub za mała średnica otworu odpływowego na dnie pojemnika i nazbyt szczelna osłonka. Pleśń może „zagościć w doniczce”, ponieważ podłoże użyte do przesadzania rośliny jest bardzo zbite, mało przepuszczalne i nadmiernie zatrzymuje wilgoć. Ziemia doniczkowa może być bardziej podatna na atak pleśni w wyniku przenawożenia.

Biały nalot na ziemi w doniczce

Pleśń w doniczce – szkodliwość dla roślin i ludzi

Pleśń, która zaatakowała naszą doniczkę, to nie tylko problem estetyczny. Choroby grzybowe znajdujące się na powierzchni ziemi osłabiają roślinę, co skutkuje zahamowaniem jej prawidłowego rozwoju, a nawet obumarciem. Pleśń jest szkodliwa także dla człowieka- jeżeli zalęgnie się w niej grzyb z rodzaju Alternaria, to dolegliwości zdrowotne mają osoby zmagające się z astmą i alergią. Odczuwają nasilenie się kaszlu,, kataru czy zmian skórnych. Nie wolno więc bagatelizować problemu pleśni w doniczce. Koniecznie trzeba jak najszybciej wprowadzić środki zaradcze i uchronić rośliny oraz domowników przed konsekwencjami obecności pleśni w domu. Nie jest to łatwe zadanie.

Zwalczanie pleśni w doniczce

W walce z białym nalotem w doniczce spowodowanym obecnością pleśni z pomocą przychodzą

profesjonalne i szybkie w działaniu środki grzybobójcze. Ich stosowanie wymaga doświadczenia i zachowania ścisłych reguł bezpieczeństwa. Nieumiejętne użycie chemii ogrodniczej pogarsza stan rośliny. Znacznie lepszym wyborem, a już na pewno bezpieczniejszym dla roślin są naturalne, domowe metody zwalczania pleśni. Pierwszym naturalnym środkiem zwalczającym pleśń w doniczce jest czosnek, który jak powszechnie wiadomo, posiada właściwości grzybobójcze i przeciwbakteryjne. Można wykorzystać go na kilka sposobów.

Naturalne „leki” na pleśń w doniczce

Wystarczy włożyć kilka ząbków do ziemi lub wykonać z niego wywar do podlewania lub oprysku. Aby przygotować czosnkowy wywar zwalczający pleśń w doniczce, należy zmiażdżyć 4 ząbki czosnku, zalać litrem wody i gotować przez 20 minut. Wywar studzimy. Jeżeli ktoś nie lubi zapachu czosnku, a chce się pozbyć białego nalotu na ziemi w doniczce, to powinien wykorzystać cynamon, który także ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Rozsypuje się go na ziemi, miesza z jej warstwą wierzchnią. Dobre rezultaty w walce z pleśnią przynosi napar z cynamonu- dwie /trzy łyżeczki zmielonej przyprawy trzeba zalać wodą i odstawić na noc. Rano napar należy odcedzić i podlać roślinę potrzebującą pomocy.

Mniej znane środki na pleśń w doniczce

Biały nalot na ziemi w doniczce, który okazał się pleśnią, można także zwalczać, używając drożdży, które zawierają w sobie bogactwo witamin i minerałów. Oprysk z drożdży pomaga zapobiegać chorobom grzybowym, a nawet zwalcza niekorzystne mikroorganizmy. Rozpuszczamy 100 g drożdży piekarskich w 0,5 l mleka, a następnie zalej i dolewamy 10 litrów wody. Po przestudzeniu podlewamy roślinę. Oprysk z wody utlenionej również uratuje roślinę zaatakowaną przez pleśń. Właściwości przeciwgrzybicze ma także rumianek. Napar z rumianku skutecznie radzi sobie z pleśnią w doniczce. Do jego przyrządzenia potrzebujemy 6 saszetek rumianku i 2 litrów wody. Jest gotowy do użycia od razu po wystudzeniu. Bywają sytuacje,że trzeba całkowicie wymienić podłoże. Nowa ziemia musi być lekka, przepuszczalna, wymieszana z piaskiem bądź perlitem. Zaleca się nakłuwanie powierzchni ziemi w doniczce widelcem, ponieważ dzięki temu głęboko do ziemi dostaje się powietrze.

Kiedy pomimo wszelkich starań w doniczce nadal jest pleśń, koniecznością bywa przesadzenie rośliny, zapewniając je warunki zgodnie z wymogami gatunku. Szybkie rozpoznanie rodzaju białego nalotu, daje szansę na zachowanie roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Co to jest Smart TV? Najważniejsze informacje

Telewizor ze Smart TV to jedno z urządzeń elektronicznych, które doskonale obrazuje postęp technologiczny. Jest to sprzęt, który pozwala nam nie tylko na oglądanie telewizji. Dzięki możliwości podłączenia telewizora do…

Woda z octem na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy przeciwnik dla polskich ogrodników. Ocet na ćmę bukszpanową to sprawdzona metoda walki ze szkodnikiem. Ćma bukszpanowa powszechnie występuje w Azji – głównie w takich krajach…