Jak stworzyć ogród podzielony na strefę wypoczynku i sportu?

Jak stworzyć ogród podzielony na strefę wypoczynku i sportu?

Jedni preferują ogrody pełne kwiatów, które staranie pielęgnują, inni stawiają na ogrody warzywno-owocowe, których płody mogą wykorzystać we własnej kuchni i żyć w stylu eko, a my dziś proponujemy ogród podzielony na strefę wypoczynku i sportu. Nie musi w nim znajdować się wiele roślin, gdyż są inne ważne elementy. Zatem od czego warto zacząć?

Wybierz odpowiedni gatunek trawy

Jeśli ogród ma być intensywnie eksploatowany, chcesz w nim postawić altanę, a także stworzyć strefę sportową, musisz wybrać odpowiedni gatunek trawy. Sportowa sprawdzi się idealnie. Oczywiście trzeba postawić na gatunek, który jest odporny na wilgoć, a także dobrze ukorzeniony. Byle aktywność nie może powodować degradacji trawy. Najlepszym wyborem będzie wytrzymała trawa sportowa stworzona z gatunków takich jak rajgras angielski, zwany także życicą trwałą oraz kostrzewy czerwonej i innych rodzajów traw. Dominacja życicy trwałej jest bardzo istotna, gdyż to dzięki niej mogą tworzyć się zwarte kępy odporne na intensywne użytkowanie. Najlepszej jakości trawy sportowe to zagęszczające się przez kłącza. Różnią się od tradycyjnych traw tym, że tworzą rozłogi, zatem mogą uzupełniać braki trawy powstałe na skutek suszy czy zbyt słabego nawożenia. Takich traw nie trzeba nawozić tak silnie jak innych. Ważne jest jednak regularne podlewanie i koszenie. Tutaj sprawdza się długość 3-3,5 cm. Trawa sportowa rośnie szybko. Po wysianiu na pierwsze pojawiające się źdźbła można liczyć już po tygodniu. W przypadku zwykłej trawy jest to zwykle dwa tygodnie.

Strefa z altaną i grillem, czyli ogrodowy wypoczynek

W strefie wypoczynkowej w ogrodzie nie może zabraknąć altany. W miejscu gdzie ma być postawiona można stworzyć wybrukowaną ścieżkę, z kwadratem lub kołem wielkości altany. W takim przypadku trawa nie będzie zniszczona. Jednak wybierając trawę sportową nie trzeba o to się martwić, gdyż bez problemu radzi sobie z tym, że postawiona jest na niej mała architektura. Trawa nawet jeśli zostanie zdeptana, to nie obumiera, gdyż ma zwarte i mocne korzenie. Ponadto nawet jeśli część źdźbeł obumrze, to szybko zostaną zastąpione przez nowe, co jest dużą zaletą takiej trawy. Zawsze, aby zregenerować trawnik w danym miejscu można przestawić altanę ogrodową w inne, choć my rekomendujemy jednak stworzenie ścieżek czy to z bruku czy z kruszywa. Najlepiej zdecydować się na altanę drewnianą, gdyż ona świetnie współgra z pergolami czy ławkami, na które także trzeba postawić. Pergolę można ustawić tuż obok altany, a przy niej posadzić różę pnącą lub bluszcz. W altanie lub koło niej, w zależności od ilości dostępnej przestrzeni można postawić grill. Oczywiście warto wybrać model zamykany na pokrywę, który pozwoli na przygotowanie duszonych potraw. Dla wielu osób nie ma lepszego wypoczynku niż spotkanie przy grillu, dlatego niewątpliwie takie elementy powinny znaleźć się w strefie relaksu. Altana świetnie sprawdzi się również na spotkania przy kawie lub herbacie.

Stefa z boiskiem lub placem zabaw

Obok strefy wypoczynku warto zaplanować strefę sportową. Tutaj mogą znaleźć się trampoliny dla dzieci, a także duża huśtawka. Mając sporo miejsca można postawić na cały zestaw placu zabaw. Zatem drabinki oraz zjeżdżalnię. Taka strefa będzie chętnie wykorzystywana przez wszystkie dzieci, a także ich koleżanki i kolegów. W strefie sportowej można oczywiście stworzyć również mini boisko do piłki nożnej. Bramki można stworzyć samodzielnie, wykorzystując , choćby paliki do ich oznaczenia. Można nawet wykorzystać wapno do zaznaczania linii, które nie zniszczy trawnika.

Stworzenie przydomowych rabat

Oprócz strefy wypoczynku i sportu, warto postawić choćby na niewielką rabatę. Jeśli posiadasz taras, to możesz posadzić rośliny właśnie koło niego. Stworzenie niewielkiego zielonego progu może dobrze się sprawdzić. Na nim posadzisz np. lawendę, bratki i inne łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe. W przypadku roślin cebulowych będzie nieco więcej pracy.

Ogród może zachwycać w każdej odsłonie. Najważniejsze, by odpowiadał na wszystkie potrzeby jego użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Tapeta dżungla – w jakim pokoju się sprawdzi?

Każdy z nas chciałby czasem znaleźć się w odległym miejscu. Egzotycznie udekorowane ściany idealnie dopełniają wnętrze i współtworzą wyjątkową estetykę w każdym pomieszczeniu. Gdzie możesz znaleźć tapety z motywem dżungli,…

Wyciszanie sufitu- jak skutecznie wyciszyć sufit?

Hałas nie jest korzystny dla zdrowia. Wyciszenie sufitu to skuteczny sposób na uzyskanie cichego mieszkania i odpoczynek w swoim miejscu zamieszkania. Hałas powoduje zmęczenie, znużenie, a czasami rozdrażnienie. Sąsiedzi zachowujący…

Renowacja blatu kuchennego krok po kroku

Blat kuchenny musi wiele znieść. Jest narażony na różne zniszczenia. Renowacja blatu kuchennego pomoże odzyskać meblom dawny blask. Blat w kuchni to najbardziej eksploatowana część kuchennych mebli. Najszybciej niszczy się…